İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı bel_yz_o0043 numarada kayıtlı şiir mecmuası'nın (1b-75a) transkripsiyonlu metni ve şiir mecmualarının sistematik tasnifi projesi'ne (Mestap) göre tasnifi
The transcribed text of the poem magazine registered as bel_yz_o0043 in Istanbul Municipiality Atatürk Library and the classification according to the systematic classification of the poem magazines (Mestap)
  1. Tez No: 527787
  2. Yazar: EKİM ORTAÇ ULUDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 479
Özet
Türk edebiyatının en güzide kaynaklarından olan şiir mecmualarının edebiyat tarihimiz içerisinde bulunduğu konum son derece önemlidir. Derleyenin zevkine göre hazırlanmış bu seçki eserler, barındırdığı birçok manzumeyle edebiyat tarihimiz açısından önem arz etmektedirler. Bu çalışmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Bel_Yz_O0043 numarada kayıtlı şiir mecmuası incelenmiştir. Mecmualar hakkında kısaca bilgi verildikten sonra incelenen mecmua hakkında çeşitli veriler sunulmuştur.“Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”dâhilinde hazırlanan çalışma, çeviri yazı alfabesi ile günümüz harflerine aktarılmış ve manzumelerin mevcut akademik çalışmalarla karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The poem magazines that are the most elegant sources of Turkish Literature has a really important place in our history of literature. These pieces or artworks prepared for the pleasure of the writer are important for our literature because of the poems they include. In this study, the poem registered as Bel_Yz_O0043 in İstanbul Municipality Atatürk Library is evaluated. After giving brief information about magazines, a variety of data has been given about the magazine in question. The research done according to the Project of Systematic Classification of Magazines (MESTAP ) is translated into current alphabet with translation writing alphabet and the comparison of the poems are done according to the required academic studies.