Akademik ve idari personelin tükenmişlik düzeyinin iş doyumuna etkisi: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi örneği
The effect of burnout level on job satisfaction in academic and administrative staff's: The case of Ağri İbrahim Çeçen University
- Tez No: 525907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde görev yapan akademik ve idari personelin tükenmişlik düzeylerinin iş doyumuna etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde görev yapan 198 akademik personel ve 131 idari personel olmak üzere toplam 329 çalışan oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği olmak üzere iki ayrı ölçek kullanılmıştır. Kullanılan ölçeklerin uygulanması sonucunda elde edilen veriler SPSS Paket Programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde frekans ve yüzde analizleri, t testi, tek yönlü varyans analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; hem akademik hem de idari personel için tükenmişlik alt boyutlarının; iş doyumunu ifade eden içsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada, akademik ve idari personelin tükenmişlik düzeyleri ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte akademik ve idari personel iş doyumu ortalamaları arasında ise anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyse the influence of exhaustion level of academic and administrative staff working at Ağrı İbrahim Çeçen University on job satisfaction. Sampling in the research includes 329 at tendants, 198 of whom are academicians and the others are administrative staff. Two distinct scale, Maslach Burnout Iinventory and Minnesota Satisfaction Questionnaire, have been used in gathering research data. The data obtained as a result of the application of the scales used have been analysed with SBSS Package Program. Frequency and percentage analysis, T test, one direction variation analysis and regresyon analysis have been used in statistical analysis. According to research results it's proved that lower dimensiory of fatique either for academic staff and administrative staff are effective on internal satisfaction which express job satisfaction, external satisfaction and general satisfaction. More over it's specificd that there is no meaningful difference between the avarege dimension of fatique of academic and administrative staff. For all that it has been seen that there is a meaningful difference between the avarege job satisfaction of academic staff and administrative staff.