Mesleki tükenmişliğin iş doyumu üzerine etkisi: Batman Üniversitesi örneği
The effect of professional burnout on job satisfaction: The case of Batman University
  1. Tez No: 991614
  2. Yazar: CUMA SÖNMEZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Çalışma Batman Üniversitesinde görev yapan akademik ve idari personelin Mesleki Tükenmişliğin İş Doyumu Üzerine Etkisinin incelemesi amaçlamaktadır. Modern çalışma hayatında yaşanan ağır iş yükü, stres faktörleri, kurumsal baskılar ve yoğun rekabet ortamı, bireylerde tükenmişlik sendromunun gelişimine yol açan temel etmenler olarak öne çıkmaktadır. Söz konusu tükenmişlik olgusu, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı hissinde azalma boyutlarından oluşan çok boyutlu bir yapı sergilerken; iş doyumu kavramı ise çalışanın işine ilişkin bütüncül tatmin ve memnuniyet düzeyini ifade etmektedir. Yapılan analizler, mesleki tükenmişlik düzeyinin iş doyumu üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir negatif etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Duygusal tükenme düzeyindeki artışın, çalışanların hem işin içsel (işin doğası, anlamlılık, yaratıcılık) hem de dışsal (ücret, statü, çalışma koşulları) boyutlarından aldıkları doyumu istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttığını ortaya koymaktadır. Bu durum, tükenmişliğin iş doyumu üzerinde kapsamlı ve çok boyutlu bir olumsuz etkiye sahip olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of occupational burnout on job satisfaction among academic and administrative staff working at Batman University. In modern working life, heavy workloads, stress factors, institutional pressures, and an intense competitive environment stand out as the main factors contributing to the development of burnout syndrome among individuals. The phenomenon of burnout exhibits a multidimensional structure consisting of emotional exhaustion, depersonalization, and a reduced sense of personal accomplishment, while job satisfaction refers to the overall level of fulfillment and satisfaction that employees derive from their work. The analyses conducted reveal that the level of occupational burnout has a statistically significant negative effect on job satisfaction. An increase in emotional exhaustion is shown to significantly reduce employees' satisfaction derived from both intrinsic aspects of work (such as the nature of the job, meaningfulness, and creativity) and extrinsic aspects (such as salary, status, and working conditions). This finding indicates that burnout has a comprehensive and multidimensional negative impact on job satisfaction.