Hastanelerde performans uygulamalarının çalışan memnuniyetine etkisi üzerine bir araştırma
A study about the effect of performance practices in hospitals on employee satisfaction
- Tez No: 525933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERUDUN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de kamu hastanelerinde, performansa dayalı ek ödeme uygulamaları 209 sayılı kanuna dayalı olarak 2003 yılında çıkartılan yönetmelik ile yürürlüğe girmiştir. Türkiye'deki sağlık hizmeti talebinin mevcut kaynaklarla daha verimli ve etkili şekilde karşılanması, performansa dayalı ek ödeme sistemi sayesinde sağlanmıştır. Performansa dayalı uygulamaların temelini ek ödemeler oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, performans uygulamalarının temelini oluşturan ek ödemelerin, çalışan memnuniyetine etkilerini araştırmak ve bu çerçevede; çalışanların memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu tespit etmektir. Bu çalışmada Türkiye'de kamu sağlık sektöründe performans uygulamaları incelenmiş ve daha sonra Bolu İli'nde kamu hastanelerinde çalışanların performansa dayalı ek ödeme sisteminden kaynaklanan memnuniyetlerine yönelik yapılan anket analiz edilmiştir. 351 hastane çalışanına uygulanan anket ile elde edilen veriler frekans (f), aritmetik ortalama, t-testi, ANOVA, korelasyon analizi ve tukey testi ile değerlendirilerek ve tablolara aktarılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, hastane çalışanlarının yaşlarının, çalışma sürelerinin, eğitim düzeylerinin, mezun oldukları okulların ve gelir düzeylerinin bazı performans uygulamaları faktörlerinden kaynaklanan memnuniyet düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda kamu hastanelerinde uygulanmakta olan performans faktörlerine, çalışanların demografik ve sosyo-ekonomik özellik gruplarına göre memnuniyet tepkimeleri tespit edilmiştir. Analiz boyutunu ön plana alan ve saha araştırmasına dayanan bu araştırmanın bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In public hospitals in Turkey, additional performance-based payment applications were enacted on the basis of law No. 209 with the regulation issued in 2003. Providing a more efficient and effective health service with the current supply of resources in Turkey has been achieved thanks to performance-based pay system. The basis of the performance based applications has been constituted by additional payments. The purpose of this research is to examine the effect of the additional payments that form the basis of performance applications on staff satisfaction and in this context to determine the factors that affect their satisfaction. This study examines the performance applications in the public health sector in Turkey and then in Bolu province, a survey for satisfaction resulting from additional payments based on the performance of employees in the public hospital system has been analysed. The data obtained by questionnaire applied to 351 hospital employees frequency (f), arithmetic mean, t-test, ANOVA, were interpreted by correlation analysis and Tukey test and transferred to the table. . According to the findings, hospital workers; age, working hours, training levels, income levels and the schools they graduated seem to have an effect on satisfaction levels resulting from some performance application factors. At the end of the study, satisfaction reactions have been identified according to the performance factors that are being implemented in public hospitals, demographic and socio-economic features of working groups. This study which underlines the importance of analysis and based on the field research is expected to contribute to scientific studies.