Toplam kalite yönetimi uygulamalarının iş performansına ve çalışan memnuniyetine etkisi: Bir özel üniversite hastanesi uygulaması
The effect of total quality management practices on job performance and employee satisfaction: A private university hospital application
  1. Tez No: 830239
  2. Yazar: GÜLAY KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İşletmelerin yoğun rekabet ortamındaki varlıklarını devam ettirebilmeleri için toplam kalite yönetimi uygulamalarıyla birlikte iş performansını ve çalışanların memnuniyetini arttırması gerekmektedir. Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşların artmasıyla sağlık sektöründeki personel sayısının ve sağlık sektörüne ayrılan harcamaların artışı, çalışanların iş ortamındaki mutsuzluğu ve çalışan sirkülasyonunun fazla olması, sağlık hizmetlerinin üretiminde verimsizlik gibi birçok neden yeni yönetim yaklaşımlarını benimsemeyi gerektirmektedir. Bu çalışmada, tüm sektörlerde işletmeler için rekabet ortamında büyük avantaj sağlayan toplam kalite yönetimi uygulamalarının sağlık çalışanlarının iş performansına ve memnuniyetlerine etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Çalışmada verilerin toplanması için anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara'da bir özel üniversite hastanesinde farklı görevlerde bulunan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Tüm sağlık çalışanları araştırmaya dahil edilmiş ve 203 kişiden geçerli bir geri dönüş alınmıştır. Elde edilen verilerin analizinde istatistik programı kullanılmıştır. Analiz sonuçları değerlendirildiğinde, bir özel üniversite hastanesinde uygulanan TKY uygulamalarının sağlık çalışanlarının iş performansı ve memnuniyet düzeyleri üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order for businesses to continue their existence in an intensely competitive environment, it is necessary to increase business performance and employee satisfaction with total quality management practices. Many reasons such as the increase in the number of personnel in the health sector and the expenditures allocated to the health sector with the increase in the institutions and organizations providing health services, the unhappiness of the employees in the work environment and the high employee circulation, and the inefficiency in the production of health services require adopting new management approaches. In this study, it is aimed to measure the effect of total quality management practices, which provide a great advantage in the competitive environment for businesses in all sectors, on the job performance and satisfaction of healthcare workers. Questionnaire method was used to collect data in the study. The population of the research consists of healthcare professionals working in different positions in a private university hospital in Ankara. All healthcare professionals were included in the study and valid feedback was received from 203 people. Statistics program was used in the analysis of the obtained data. When the analysis results were evaluated, it was seen that TQM practices implemented in a private university hospital had a positive and significant effect on the job performance and satisfaction levels of healthcare professionals.