Ankilozan spondilit hastaları ile non-radyografik aksiyel spondiloartropati hastalarının lomber paraspinal kaslarının görüntü, fonksiyon ve elektrofizyolojik bulgularının karşılaştırılması
The comparison of paraspinal muscle features between patients with ankylosing spondylitis and non-radiographic axialspondyloarthritis
- Tez No: 525967
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS) hastaları ile non-radyografik aksiyel spondiloartropati hastlarının (nr-axSpA) paraspinal kaslarının görsel, fonksiyonel ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Araştırmaya modifiye New York kriterlerine göre AS tanısı ve ASAS 2009 kriterlerine göre nr-axSpA tanısı alan hastalar dahil edildi. Katılımcıların sakroiliak görüntüleme eşliğinde klinik değerlendirilmeleri birinci klinisyen tarafından yapıldı. İkinci bir klinisyen lomber manyetik rezonans görüntülerin (MRG) T2 aksiyel kesitlerinde multifidus kesitsel alan ölçümü ve semi-kantitatif yağlı dejenerasyon evrelemesini yaptı. Daha sonra yine birinci klinisyen tarafından hastaların alt ekstremite sinir iletim çalışmaları (SİÇ) ve iğne elektromiyografisi (EMG) ile paraspinal haritalama (PSH) incelemesi gerçekleştirildi. Bulgular: Toplam 19 AS hastası ile 14 nr-axSpA hastası değerlendirmeye alındı. AS grubunda 2 hastanın lomber MRG görüntüleri elde edilemedi. Hastaların multifidus kesitsel alanlarına bakıldığında sağ L3 seviyesinde multifidus/vertebra (m/v) oranı AS grubunda anlamlı olarak daha düşük bulundu (p:0,029). Yağlı dejenerasyon derecesi ise diğer seviyelerde de AS grubunda daha fazla olmak üzere sol L5-S1 seviyesinde anlamlı olarak yüksek bulundu (p:0,015).
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the sonographic, electrophysiological and magnetic resonance imaging (MRI) features of paraspinal muscles between patients with ankylosing spondylitis (AS) and non-radiographic axial spondyloarthritis (nr-axSpA). Material and Methods: The patients who were diagnosed as AS with modified New York criteria and those as nr-axSpA with ASAS 2009 criteria were enrolled. Clinical evaluation, electrophysiological examination including nerve conduction studies and needle electromyography (EMG) for lower extremities and paraspinal mapping (PSM) were performed by the first examiner. The second examiner measured lumbar multifidus areas, graded the fatty degeneration of the muscle at different levels in T2 weighted axial MRI and also performed the ultrasonographic evaluation. Results: A total of 19 patients with AS and 14 patients with nr-axSpA were evaluated. MRI of 2 patients with AS could not be obtained. Right lumbar multifidus area/vertebra area (m/v ratio) was smaller in AS patients at L3 level (p:0,029), there were no significant differences in other levels. Fatty degeneration was also higher in AS patients in left multifidus at L5-S1 disc level (p: 0,015).