Rejyonel veya genel anestezi ile yapılan alt ekstremite ortopedik cerrahi sonrası gelişen atelektazinin transtorasik akciğer ultrasonografisi kullanılarak saptanması
Detection of postoperative atelectasis by transthoracic lung ultrasonography in patients having orthopedic surgery of lower extremity under regional or general anesthesia
  1. Tez No: 525968
  2. Yazar: IŞILAY GİZEM ÖNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İntraoperatif hipoksemiye katkıda bulunan pulmoner şanttaki artışın en önemli nedeni atelektazidir. Genel anestezi sırasında çok yaygın olarak ortaya çıkan atelektazi, postoperatif pulmoner komlikasyonların başında gelir. Klinik bulgu vermeden kendini sınırlayabildiği gibi diğer ciddi postoperatif pulmoner komplikasyonlara da zemin hazırlayabilir. Anestezi uygulamalarının çeşitliliği atelektazi oran ve alanlarında değişikliklere neden olabilir. Kolay uygulanabilen, hızlı ve radyasyon içermeyen akciğer ultrasonografisinin, atelektazi varlığını göstermedeki güvenilirliği ortaya konulmuştur. Çalışmamızda rejyonel ve genel anestezi ile yapılan alt ekstremite ortopedik cerrahi sonrası gelişen atelektaziyi transtorasik akciğer ultrasonografisi kullanılarak saptamayı ve postopereatif atelektazi oluşumu üzerine uygulanan anestezi yönteminin etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde planlı alt ekstremite cerrahisi endikasyonu konulan, yazılı ve sözlü bilgilendirilmiş onamları alınmış, yaşları 18 ve daha büyük olan, ASA I-III gruplarından 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan hastalar 2 gruba ayrıldı. Grup I (n=30) olgulara rejyonel anestezi ve Grup II (n=30) olgulara genel anestezi uygulandı. Hastaların hepsi ameliyattan hemen önce ve ameliyat sonrası ilk 2 saat içinde; solunum fonksiyon testi (SFT), arteriyel kan gazı örnekleri ve transtorasik akciğer ultrasonografisi ile değerlendirildi. Akciğer USG protokolüne göre toraks anterior duvar 4, sağ ve sol yan duvarlar 4 ve posterior duvar 4 olmak üzere toplam 12 bölge tarandı, görüntüler kaydedildi. Perioperatif anestezi yönetimine kör olan iki deneyimli uzman tarafından USG görüntüleri değerlendirildi. Modifiye akciğer USG skorlama sistemine göre her bölge atelektazi derecesiyle uyumlu olarak 0-3 arasında puanlandı. Her hasta için toplam skor hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Pulmonary shunting of blood, the principal contributor to intraoperative hypoxemia, is principally caused by atelectasis. Atelectasis is one of the most prevalent postoperative pulmonary complications of general anesthesia. It can limit itself without causing clinical evidence, but also it might be an important culpit in the development of other serius postoperative pulmonary complications. The type of anesthesia can be a significant factor for incidance of atelectasis and the regions it is seen. Lung ultrasonography, which is noninvasive, easy to use and devoid of the risks associated with repeated exposure to ionizing radiotions has proved a valuable tool for diagnosis of atelectasis. The aim of this prospective observational study was to detect the development of postoperative atelectasis using transthoracic lung ultrasonography in patients having orthopedic surgery of lower extremity either regional or general anesthesia. Material and Method: In this prospective observational pilot study, 60 consecutive patients, aged 18 and older, with ASA I-III, who underwent informed written and verbal consent, scheduled for orthopedic surgery of lower extremity were enrolled in this study. The cases included our study were divided into 2 groups. Patients in Group I (n = 30) were performed spinal anesthesia and patients in Group II (n = 30) were performed general anesthesia. Patients were investigated with arterial blood gases, spirometry and lung ultrasonography before anasthesia and in 2 hours after extubation. For each ultrasonographic examination, 12 pulmonary quadrants were imaged. Each of the 12 quadrants was assigned a score of 0 to 3 according to modified lung USG score. A summed score for each patient was calculated by adding up the 12 individual quadrant scores. Images were analyzed by two independent anesthetist who were blinded to the type of anesthesia.