6. sınıf Tıp fakültesi öğrencilerinin kardiyopulmoner resüsitasyon eğitiminde simülasyon eğitim modelinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment the effecti̇veness of si̇mulati̇on trai̇ni̇ng model i̇n cardi̇ trai̇ni̇ng for 6th grade medi̇cal faculty students cardi̇opulmonary resusi̇tati̇on
  1. Tez No: 525969
  2. Yazar: MEHMET UMUT AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK, UZMAN ERKMAN SANRI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Simülasyon eğitimi, simülasyon teknolojisinin animasyonlar, mankenler ve eğitim materyalleri eşliğinde, öğrencilere pratik yaptırarak, becerilerini artırmaya yönelik yapılan çalışmalar bütünüdür. Kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) kardiyak arrest geçiren hastalara uygulanan temel ve ileri yaşamsal destekler bütünüdür. Bu çalışmada, KPR eğitimi ve acil tıp stajı almamış 6. sınıf tıp fakültesi öğrencilerine, mankenler eşliğinde KPR simülasyon eğitimi verip, eğitim öncesi ve eğitim sonrası çoktan seçmeli test uygulamak suretiyle simülasyon eğitiminin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereçler ve Yöntem: Çalışma bir yıl boyunca devam etti ve her çalışma grubuna on kişilik Acil Tıp stajı alan altıncı sınıf tıp öğrencisi alındı. Çalışmada pretest posttest modeli kullanıldı. Çalışmamız simülasyon merkezinde yapıldı ve öğrencilere simülasyon mankenleri eşliğinde KPR eğitimi verildi. Eğitimden önce öğrencilere 10 soruluk pretest; eğitimden 2 ay sonra ise öğrencilere postest uyguladık ve sonuçları değerlendirdik. Soruların iç tutarlılığı Cochrane-Q analizi ile değerlendirildi. Diğer tüm analizler inceleme sonrası karşılaştırılacak şekilde planlanmıştır. Tüm analizler Med-Calc versiyon 14.5 ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 119 öğrenci çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan öğrencilerin 59'u (% 49.6) erkek, 60'ı (% 50.4) ise kadındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Introduction: Simulation assessment is a method in which manikins, animations, technology fidelities are used to enhance skills. Cardiopulmonary resuscitation (CPR) is method used for cardiac arrests to return spontan circulation. We used simulation based training (SBT) method in cardiopulmonary resuscitation courses. Our study group was 6th grade medical students. Before and two months after the SBT, we assesed students with a pretest and postest (10 multiple choice questions). Material and Method: This study took place in a simulation center. Simulation based training (SBT) for CPR via high-fidelity manikins were applied to 6th grade medical student who was in emergency medicine clerkship. A 10 question pretest and a posttest was assessed before and 2 months after the SBT. Cochrane-Q test was used for differences between groups. Med-Calc version 14.5 ws used for statistical analysis. Results: We enrolled 119, 6th grade medical students in our study. Fifty-nine (%49) of the students were male and 60 (%50.4) were female. The pretest and posttests were consisted of 10 questions (5 BLS and 5 ACLS). Maximum test score was accepted as 100 points.