Cari işlemler dengesizliği ve sermaye akımları
- Tez No: 52600
 - Danışmanlar: PROF.DR. TUBA ONGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde geniş cari işlemler dengesizlikleri yaşanmaktadır, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan açıklar, bu ülkelerin dış borç stoklarının artmasına yol açmakta ve bu açıkların sürdürülebilirliği konusunda zaman zaman endişeler doğmaktadır. Cari işlemler açığı, ödemeler dengesi yönünden tanımlandığında, yurtiçi yerleşik olanların yabancılardan yani yerleşik olmayanlardan kazandığı gelirlerin bunlara yaptığı ödemelerden fazla olduğunu ifade etmektedir. Ulusal gelir özdeşliği gözönüne alındığında ise, bir cari işlemler açığı belli bir dönemde yurtiçi yerleşiklerin gelirlerinin üzerinde harcama yaptıklarını; ya da yurtiçi yatırımların ulusal tasarruflardan fazla olduğunu ifade etmektedir. Bir cari işlemler açığı, ülkenin net dış yükümlülüklerinde artışa yol açar. Bu noktada net dış yükümlülük (borç) pozisyonunda ortaya çıkan artışları önleyen ve düzgün bir intibak sağlayan güçlerin bulunup bulunmadığı yada net dış varlık pozisyonunun artmaya devam etme eğilimi gösterip göstermediği önemlidir. Böyle bir mekanizma söz konusu değilse ortaya çıkacak finansal kriz nedeniyle intibak güçleşecektir. Eğer artan dış yükümlülük stoku, cari işlemler açığını azaltıyorsa, uzun dönemde bir kararlı durum söz konusudur. Bir başka deyişle, stok değişken olan dış yükümlülükler akım değişken olan cari işlemler dengesi üzerinde düzeltici etkiye sahiptir. Artan dış borç düzeyi, yatırımları tasarrufları azalttığından daha fazla azaltıyorsa ya da tasarrufları artırdığından daha az artırıyorsa, dış borç düzeyi cari işlemler açığını azaltır ve istikrar sağlayıcı rol oynar. Bu durumda dış borç stokunun artışı, kısa dönemde cari işlemler açığını azaltarak negatif geri besleme yaratmaktadır. Bu geri beslemeyi sağlayan servet etkisidir. Dış borç stokundaki artışnedeniyle ulusal servette ortaya çıkan azalma, yurtiçi harcamaları ve ithalatı azaltarak cari işlemler hesabını iyileştirmektedir. Bu geri besleme mekanizması, cari işlemler dengesinin uzun dönemde sürdürülebilir düzeye ulaşmasını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin cari işlemler dengesini (CAB) etkileyen faktörleri belirlemek yanında, dış yükümlülük stokunun cari işlem açıkları üzerinde istikrar sağlayıcı rolünün bulunup bulunmadığını ortaya koymaktır. Amprik bulgulara göre, Türkiye'nin birikmiş cari işlem açıklarındaki artışlar, cari işlemler açığını azaltmakta; dolayısıyla istikrar sağlayıcı rol oynamaktadır. Bunun yanında tahmin edilen para politikası tepki fonksiyonuna göre, birikmiş cari işlem açıkları artığında T.C. Merkez Bankası yurtiçi kredileri azalt maktadır. Yurtiçi kredilerdeki azalma, cari işlemler açığının azalmasına yol açarak istikrar sağlayıcı etki yaratmaktadır. Buna karşın kısa vadeli dış borçlardaki artış, CAB üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Ayrıca kamu bütçe açığındaki bir artış, özel tasarruflarda yeterli artış yaratmadığından, CAB açığını artırmaktadır. Bütün bunların yanında, Türkiye'nin CAB açıkları sürdürülemez düzeylere ulaştığında politikalarda değişme yapılamadığından ekonomik kriz ortaya çıkmaktadır. Bu krizlerin en önemli nedeni, kısa vadeli borçlanmanın istikrar bozucu etkisidir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Since 1970's, developed and developing countries have experienced large current account imbalances. In developing countries, especially, deficits have increased their debt stocks and concerns about these deficit's sustainabilities have increased. From the balance of payments view, a current account deficit indicates that domestic resident's payments to foreigners exceed their receipts from them. From the national income identity, a current account deficit shows that domestic residents spends more than their income; or domestic investment exceeds national saving. A current account deficit produces a rise in a country's net foreign liabilities. This is important that whether or not stabilizing forces prevent continued increase in these net foreign liabilities positions and ensure a smooth adjustment; or whether or not net foreign liabilities position tends to continue to rise. If no such a mechanism exists, adjustment will be forced through financial crisis. If rising foreign indebtedness arising from current account deficit, decreases the current account deficit, a steady state equilibrium will exist in the long run. In this case, the foreign liabilities stock has a corrective effect on the current account flow. If rising foreign indebtedness reduces investment by more than it reduces saving or raises investment by less than it raises saving, foreign debt stock decreases current account deficit and act as stabilizing. In this case, an increase in the foreign debt stock reducing the current account deficit, generates a negative feedback. Wealth effect ensures this feedback. Decrease in the national wealth arising from rise in the foreign debt stock, reducing domestic expenditures and import, improves the current account. This feedback mechanism ensures that the current account to achieve a sustainable level in the long run.IV The purpose of this study is to determine factors that effect Turkey's current account and to investigate whether or not there is stabilizing role of foreign indebtedness on the current account. The empirical evidence shows that Turkey's legged cumulated current account deficit reduces current account deficit; therefore acts as stabilizing. The estimated monetary policy reaction function suggests that when the cumulated current account deficit raises, Turkey's Central Bank reduces domestic credit. The reduce in domestic credit leading to decrease the current account deficit generates a stabilizing effect. However a rise in short term foreign debt stock has a negative effect on the current account. And also when the government deficit increases, since the private saving does not increase enough, the current account deficit raises. All of all when Turkey's current account deficits achieved the unsustainable levels, economic crises have appeared, since policies have not changed. The most important cause of these crises is the destabilizing effect of the short term borrowing.