İnkomplet partisyon tip II anomalili olgularda labirintin yapıların BT ile değerlendirilmesi
CT evaluation of labyrinth structures in patients with incomplete partition type II anomaly
- Tez No: 755676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SOYDAN MAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: İnkomplet partisyon tip II (IP-II) anomalisi koklear implant adaylarında en sık karşılaşılan konjenital iç kulak malformasyonlarındandır. IP-II anomalisi modiolar hipoplazi ve interskalar septum (ISS) defekti ile karakterizedir. Küçük labirintin yapılarda meydana gelen bu değişikliklerin özellikle deneyimsiz gözlemciler tarafından tanınması ve IP-II anomalisinin radyolojik teşhisi zor olabilir. Çalışmamızda IP-II anomalisinin tanısına katkı sağlayabilecek kantitatif radyoanatomik ölçümlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka kontrol çalışması olup, sensörinöral işitme kaybı (SNİK) olan 34 IP-II anomalili hasta (66 kulak) ve kontrol grubu olarak labirintin yapıları etkilemeyen inflamatuar durumlar veya travma için temporal BT görüntüleme yapılan 24 hastayı (48 kulak) içermektedir. İç kulak yapıları için belirlenen ölçümler 2 gözlemci (deneyimli baş boyun radyoloğu, asistan radyolog) tarafından ayrı olarak yapıldı. IP-II ve kontrol grubunda ölçülen parametreler karşılaştırıldı ve gözlemciler arası uyum hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Incomplete partition type II (IP-II) is one of the most frequently encountered congenital inner ear malformations in cochlear implant candidates. It is characterized by modiolar hypoplasia and interscalar septal (ISS) defect. Radiological diagnosis of IP-II anomaly could be difficult with equivocal changes in tiny labyrinthine structures, especially with inexperienced viewers. In our study we aimed to determine quantitative radioanatomical measurements that may contribute to the diagnosis of IP-II anomaly. Materials and Methods: Our study was a retrospective case-control study including 34 sensorineural hearing loss (SNHL) patients with IP type II (66 ears) and 24 patients (48 ears) who underwent temporal CT imaging for inflammatory conditions or trauma not involving labyrinthine structures. Measurements of defined inner ear structures were performed by two observers (senior head and neck radiologist and novice radiologist) separately. The parameters measured in patient and control groups were compared and interobserver reliability was calculated.