Konjenital sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda preoperatif temporal kemik bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları
Preoperative temporal bone computerised tomography and magnetic resonance imagining findings in patients with congenital sensorineural hearing loss
- Tez No: 369783
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada konjenital sensörinöral işitme kaybı olan hastalarda koklear implantasyon cerrahisi öncesi temporal kemik bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları ile iç kulak malformasyonlarını saptamak ve sınıflamak ve koklear implant için kontrendikasyonları belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ocak 2011 ile Aralık 2013 tarihleri arasında Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalında konjenital sensörinöral işitme kaybı tespit edilen ve koklear implant planlanan 167'si erkek, 133'ü kız toplam 300 hasta dahil edildi. Tüm hastaların 4 dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile temporal kemik ve 1,5 tesla manyetik rezonans görüntüleme ile temporal kemik ve serebral görüntüleri alındı. Bulgular: Toplam 600 kulak çalışmaya alındı ve 136'sında (% 20,3) iç kulak malformasyonu tesbit edildi. 2 kulakta (% 1,4) Michel deformitesi, 1 kulakta (% 0,7) ortak kavite deformitesi, 5 kulakta (% 3,6) incomplet partition tip-I, 6 kulakta (% 4,4) incomplet partition tip-II, 2 kulakta (% 1,4) koklear hipoplazi ve 2 kulakta (% 1,4) koklear otoskleroz izlendi. Toplam 21 kulakta (% 15,4) koklear sinir aplazisi/hipoplazisi, 42 kulakta (% 30,9) internal akustik kanal dilatasyonu, 5 kulakta (% 3,6) internal akustik kanal aplazisi ve 1 kulakta (% 0,73), internal akustik kanal hipoplazisi tespit edildi. Lateral semisirküler kanal-vestibül displazisi ile uyumlu bulgular 8 kulakta (% 5,9) izlenirken, 10 kulakta (% 7,3) posterior semisirküler kanal, 10 kulakta (% 7,3) lateral semisirküler kanal ve 8 kulakta (% 5,9) süperior semisirküler kanal aplazik/hipoplazik görünümdeydi. Ayrıca 16 kulakta (% 11,7) geniş vestibüler akuadukt izlendi. 600 kulağın toplam 21'inde (% 3,5) yüksek yerkeşimli juguler bulb varyasyonu izlenmiş olup bu olgular iç kulak anomalisi grubuna dahil edilmemiştir. Sonuç: Çalışmamızın sonucu olarak konjenital sensörinöral işitme kaybı olan ve koklear implantasyon planlanan hastalarda temporal kemik bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulguları iç kulak anomalilerinin saptanması ve sınıflandırılmasında, kontrendike durumların belirlenmesinde çok önemli olduğu kadar cerrahi esnasında gelişebilecek bir takım sorunların belirlenmesi ve cerrahın bu konuda operasyon öncesinde uyarılması açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle implantasyon planlanan tüm hastaların bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntülerinin bu konuda deneyimli bir radyolog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine and classify inner ear abnormalities in patients who had cochlear implant because of congenital sensorineural hearing loss by using preoperative temporal bone computerised tomography and magnetic resonance imaging. Material and Method: Patients who had cochlear implantation because of congenital sensorineural hearing loss between January 2011 and December 2013 in otolaryngology department were included in study. There were 167 male and 133 female patients with a sum of 300. All of the patients were evaluated with 4-detector-row Computerised Tomography and 1,5 Tesla Magnetic Resonance Imagining. Results: Inner ear abnormalities were found in 136 of 600 ears (20.3%). There were 6 ears with incomplete partition-II (4.4%), 5 ears with incomplete partition-I (3.6%), 2 ears with Michel Deformity (1.4%), 2 ears with cochlear hypoplasia (1.4%), 2 ears with cochlear otosclerosis (1.4%) and one ear with common cavity deformity (0.7%). Dilatation of internal acoustic canal was found in 42 ears (30.9%) also 21 ears with cochlear nerve aplasia/hypoplasia (15.4%), 5 ears with internal acoustic canal aplasia and 1 ear with internal acoustic canal hypoplasia (0.73%) were detected. There were 10 ears with posterior semicircular canal (7.3%), 10 ears with lateral semicircular canal (7.4%), 8 ears with süperior semisircular canal aplasia/hypoplasia (5.9%) and 8 ears with lateral semicircular canal-vestibular dysplasia. Enlarged vestibular aqueduct was found in 16 ears (11.7%). High riding jugular bulb was found in 21 ears but this variation was not considered as an inner ear abnormality. Conclusion: Computed Tomography and Magnetic Resonance Imagining are essential for evaluation of determining and classifying of inner ear abnormalities in patients with congenital sensorineural hearing loss who are planned to have cochlear implantoperation. Also these radiological instruments are helpful to determine contraindications and to predict intraoperative difficulties. Computed Tomography and Magnetic Resonance Imagining findings of these patients should be evaluated by an experienced radiologist before operation.