Yeni metakrilamit içerikli monomer ve polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve moleküler modellenmesi
Synthesis, characterization and molecular modeling of new methacrylamide-containing monomer and polymers
- Tez No: 526025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ÇANKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE TANIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada 4-nitroanilin trietilamin varlığında, metakriloil klorür ile tepkimeye sokularak N-(4-nitrofenil) metakrilamit (NPMA) monomeri sentezlenmiştir. NPMA'nın homopolimeri ve NPMA ile Limonenin kopolimeri poli(NPMA-co-LIM) serbest radikalik zincir polimerizasyon tepkimesi ile sentezlenmiştir. Sentezlenen poli(NPMA) homopolimerinin karakterizasyonu FT-IR, 1H ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleriyle, poli(NPMA-co-LIM) kopolimerinin karakterizasyonu FT-IR ve 1H-NMR spektroskopik yöntemleriyle belirlenmiştir. Homo ve kopolimerin molekül ağırlıkları GPC ile belirlenmiş olup, termal karakterizasyonu TGA, DTA ve DTG termal analiz yöntemleriyle incelenmiştir. NPMA monomerinin, poli(NPMA) ve poli(NPMA-co-LIM) polimerlerinin geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları ve dihedral açıları), optimize edilmiş geometrik parametreleri, FT-IR ve NMR spektrumları, HOMO ve LUMO orbitallerinin enerji değerleri, iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflikleri, kimyasal sertlik, kimyasal potansiyel ve elektrofillik gibi kimyasal parametreleri, moleküler elektrostatik potansiyeli gibi teorik hesaplamalar Gaussian 09W paket programı ve Gauss View 5.0 ara yüzü yardımıyla DFT/B3LYP/6-311++G(d, p) ve HF/6-311++G(d, p) yöntemleri ile yapılmış ve elde edilen sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, N- (4-nitrophenyl) methacrylamide (NPMA) monomer was synthesized by reaction with methacryloyl chloride in the presence of 4-nitroaniline and triethylamine. The homopolymer of NPMA and NPMA copolymer poly(NPMA-co-LIM) were synthesized by free radical chain polymerization reaction. Characterization of the synthesized poly(NPMA) homopolymer was made by FT-IR, 1H and 13C-NMR spectroscopic methods, while characterization of poly(NPMA-co-LIM) copolymer was made by FT-IR and 1H-NMR spectroscopic methods. The molecular weights of homo and copolymer were determined by GPC and, thermal characterization was investigated by TGA, DTA and DTG thermal analysis methods. Geometric parameters of NPMA monomer, poly(NPMA) and poly(NPMA-co-LIM) polymers (bond lengths, bond angles and dihedral angles), optimized geometric parameters, FT-IR and NMR spectra, energy values of HOMO and LUMO orbitals, ionization chemical parameters such as energy, electronegativities, chemical hardness, chemical potential and electrophilicity, molecular calculations like molecular electrostatic potential were performed with Gaussian 09W package program and Gauss View 5.0 interface with DFT/B3LYP/6-311++G(d, p) and HF/6-311++G(d, p) methods, and outcomes were compared with experimental data.