Total Diz Artroplastisi sonrası femoral ve tibial komponent rotasyonlarının değerlendirilmesi
Assessment of femoral and tibial component rotation after total knee arthroplasty
  1. Tez No: 272816
  2. Yazar: MEHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Total diz artroplastisinin başarısı komponentlerin pozisyonun düzgün ayarlanması ile yakından ilişkilidir. Dizilim yanlışlığı, instabilite ve patellofemoral komplikasyonlara bağlı olan erken başarısızlıkların en önemli nedeni olmakla beraber, polietilen aşınması ve tespit yetersizliklerine bağlı olarak uzun dönemde de başarısızlıklara yol açar. Bu çalışmada amaç, total diz artroplastisi sonrası komponent rotasyonlarının ölçülmesi, malrotasyon nedenlerinin tartışılması ve bu sonuçların klinik yansımasının, The Hospital for Special Surgery skoru (HSS) skoru eşliğinde değerlendirilmesidir.Çalışmamızda 37 katılımcının 49 dizine uygulanan total diz artroplastisi incelendi. BT eşliğinde komponentlerin rotasyonları; daha önceden tanımlanmış cerrahi epikondiler eksen ve tibia tüberkülün medial 1/3 referans alınarak ölçüldü ve katılımcıların dizlerinde The Hospital for Special Surgery skoru (HSS) belirlendi.Çalışmamızdaki katılımcıların dizleri primer total diz artroplastisi uygulanmış, patellar komponent değişmemiş, arka çapraz bağ korunmuş ve sabit insert kullanılmış ve ekstansiyon sorunu olmayan dizler olarak seçildi.Sonuç olarak; BT aracılığıyla elde ettiğimiz femoral komponent rotasyon değerleri ile hedef olarak belirlediğimiz (-3) değer arasında anlamlı fark bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The success in total knee arthroplasty is having a close relation with the appropriate position on the components. Altough the wrong alignment is the most important couse of early unsuccessfulness because of the instability and patellofemoral complications,it also is the cause of long term unsuccessfulness because of the polietylen erosion and technique problems.The aim of this study is, meausuring the component rotation after total knee arthroplasty, discussing the causes of malrotation.And also we examine the result?s clinical reflections ,according to the hospital for special surgery scor test.İn this study,49 knees of 37 patient, having total knee arthroplasty examined.Using the CT scans, the component rotations were meausured based on predetermined landmarks, surgical epicondylar axis and medial 1/3 of tibial tubercule,and also on patients? knees, the hospital for special surgery scor test were determined.For the participation of the study patients? knees must be after primer total knee arthroplasty, patellar component must not be changed, behind crosswise ligament must be saved, must be used stabil insert and the knees mustn?t have problem with extension.In conclusion, there were significant difference, between the femoral component rotation value we got with the use of CT scans and the target value(-3)we determined before(p0.05)