Sosyal bilgiler öğretiminde ters yüz edilmiş sınıf modelinin kullanımı
The use of flipped classroom model in social studies teaching
- Tez No: 526098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Ters yüz edilmiş sınıf modeli, son dönemde önemi artan bir öğretim tasarımı modelidir. Bu model, öğrencilerin evde dersle ilgili çevrimiçi içerikle karşılaştığı, okulda ise aktif öğrenme süreçlerinin işletildiği bir yapıdadır. Bu kapsamda, bir harmanlanmış öğrenme modeli olan ters yüz edilmiş sınıf modelini öğretim sürecine dâhil etme çabaları giderek hızlanmıştır. Birçok derste olduğu gibi sosyal bilgiler dersinde de bu yeni modelin uygulanması ve var olan öğretim süreci sorunlarını ortadan kaldırmaya yönelik etkisinin ortaya çıkarılması önem arz etmiştir. Bu araştırmanın amacı; 6. sınıf sosyal bilgiler dersi İpek Yolunda Türkler Ünitesi'nde ters yüz edilmiş sınıf modeli ile öğrencilerin akademik başarılarının, sosyal bilgiler dersine ve kültürel mirasa duyarlılık değerine yönelik algılarının nasıl geliştiğinin ve uygulama sürecinde karşılaşılan sorunların nasıl giderilebileceğinin incelenmesidir. Araştırma, sosyal bilgiler öğretimini farklılaştırıcı bir yapıda olması nedeniyle önemli görülmektedir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımından yararlanılmıştır. Eylem araştırması, araştırmanın desenini oluşturmaktadır. Araştırmanın uygulaması 2017-2018 Eğitim-Öğretim 2. Yarıyılında Kırıkkale ilinde yer alan bir ortaokulda yürütülmüştür. Uygulama süreci 9 haftalık bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 21 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını ise akademik başarı testi, gözlem, araştırmacı günlüğü, yarı-yapılandırılmış görüşme, odak grup görüşmesi ve öğrenci ürünleri oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde, sistemik analiz süreci kapsamında, nitel analiz yöntemleri olan içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin sosyal bilgiler dersindeki akademik başarıları anlamlı olarak artış göstermiştir. Öğrencilerin kültürel mirasa duyarlılık değerine yönelik algıları süreç içerisinde dikkate değer bir gelişme göstermiştir. Öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik algıları, uygulama sürecinde gelişim göstermiştir. Ters yüz edilmiş sınıf modelinin uygulama sürecinde ise ilk hafta öğrencilere sunulan çevrimiçi içerik haricinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Son olarak, ters yüz edilmiş sınıf modelinin uygulama süreci farklı veri toplama araçlarıyla ve farklı öğrenci gruplarıyla test edilebilir.
Özet (Çeviri)
The flipped classroom model is an increasingly important instructional design model in the recent period. This is a model in which students interact with the online content at home and the active learning processes are run in the school. In this context, efforts to integrate the flipped classroom model, a blended learning model, into the teaching process are gradually accelerated. As it is applied in many courses, it is important to apply this new model in social studies course and reveal the effect of eliminating existing teaching process problems. The purpose of this research is to examine how the academic achievements, perceptions of social studies course and value of sensitivity to cultural heritage of students are developed and how the problems encountered in the implementation process can be eliminated through the flipped classroom model in 6th grade social studies course unit of Turks at Silk Road. The research is important as it provides differentiation structure in social studies teaching. Qualitative research approach is utilized in the research. The action research constitutes the design of the research. The study was conducted in a secondary school in the province of Kırıkkale in the second half of 2017-2018 academic years. The research was carried out in the period of 9 weeks. The study group of the research consists of 21 students selected by criterion sampling method. The data collection tools of the research are academic achievement test, observation, researcher diary, semi-structured interview, focus group interview and student products. In the analysis of the obtained data, content analysis and descriptive analysis methods, which are qualitative analysis methods, were used within the systematic analysis process. Paired samples t-test was used in the analysis of quantitative data. According to research findings, the academic achievement of students in social studies course increased significantly. Perceptions of students regarding value of sensitivity to cultural heritage showed remarkable progress in the process. Perceptions of students about social studies course showed improvement in the implementation process. In the implementation phase of the flipped classroom model, no problems were encountered except for the online content presented to the students during the first week. Finally, the application process of the flipped classroom model can be tested with different data collection tools and with different study groups.