Hans Sitt op. 116 viyola için 15 etüt metodunun kullanımına ilişkin öğretim elemanı görüşleri ve metodun teknik analizi
Instructor opinions on the usage of Hans Sitt op. 116 '15 etudes for viola' method and technical analysis of the method
- Tez No: 526103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ELİF TANINMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında görev yapan viyola eğitimcilerinin Hans Sitt Op. 116 Viyola İçin 15 Etüt metodunun kullanımına yönelik görüşlerini tespit etmeyi ve metodun teknik analizini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu metot, keman metotlarından aktarılmış viyola metotlarından farklı olarak, yalnızca viyola için yazılmış olduğundan, araştırmaya değer görülmüştür. Bu araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış olup; nitel veriler kaynak tarama yöntemiyle, nicel veriler ise 5'li likert ölçeğinde hazırlanmış 15 sorudan oluşan anket aracılığıyla elde edilmiştir. Ankette öğretim elemanlarının metotlara verdiği önem bakımından metotlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Ayrıca farkın hangi metotlardan kaynakladığını belirlemek için çoklu karşılaştırma testi olan Duns Testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretim elemanlarının metodu büyük ölçüde tanıdıkları ancak eğitim materyali olarak öğrencilerine çok fazla çalıştırmadıkları, teknik analiz boyutunda ise metodun daha ziyade sol el gelişimine katkısı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to survey the opinions of viola instructors, who have worked at Music Education Departments of Education Faculties' Fines Arts Departments in Turkey during 2016-2017 academic year, on the usage of Hans Sitt Op. 116“15 Etudes for Viola”method; and map out a technical analysis of this method. This work was deemed worthy of examination due to being written solely for viola, as opposed to others which were converted from violin methods. The research was conducted using descriptive survey method; qualitative data was obtained through literature review, and quantitative data by a 15 question poll that utilizes 5-point Likert-type scale. In questiannaire Kruskal Wallis Test was used to determine whether there's a meaningful difference between methods in terms of their significance for lecturers. Additionally Duns Test, a comparison test for multiple variables, was applied to detect which methods caused the difference. The study revealed while instructors generally recognize the method, they don't widely utilize it as education material with their students; and on the technical analysis side the method contributes more to the development of the left hand.