Comparison of conventional and Islamic banking in the context of crisis and its perspectives in morocco
Geleneksel ve İslami bankacılığın kriz bağlamında karşılaştırması ve Fas'taki görûnûmû
- Tez No: 526168
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karşılaştığımız 2007-2008 finansal krizi, 1929'dan beri dünyanın bilinen en büyük krizlerinden birini temsil ediyor. Subprime krizi tarafından tetiklenen bu kriz, 2008'de finansın küreselleşmesi ve finansal piyasaların gelişmesiyle güçlenerek domino etkisiyle tüm dünyaya yayıldı. Devletleri'nin bu krizle baş etme ve dünyayı bir çöküşten kurtarma çabalarına rağmen, kapitalist sistemin etkinliğini en üst noktaya getiren bu durum bugüne kadar kaydedilmedi. Nitekim, yaşadığımız bu durum, finansal sistemin ve temellerinin başarısızlığını vurgulamış; pek çok araştırmacıyı bu durumda ne yapılabileceği ve ekonominin çöküşten nasıl kurtarılabileceği konusunda soru sormaya mecbur bırakmıştır. Bazı araştırmacılar bu kriz için modern finansın mevcut uygulamalarını (spekülasyon ve faiz uygulaması) savunmayan farklı ilkeleriyle İslami finansta bir çözüm yolu olduğunu gördü. Bu çözüm yolu sayesinde, büyümenin, geleneksel finansın iki katı kadar hızlı olduğu tahmin ediliyor. Bu amaçla İslami finansın bu krizi ne ölçüde çözebileceğini anlamak için önce İslami finansmanın temellerini sunmaya çalışacağız. Daha sonra bu sistemin mevcut sistem ve kriz için alternatif bir çözüm yolu olup olamayacağını anlamaya çalışacağız. Sonuç olarak, Fas'ta alternatif ürünlerin sunulmasıyla ilgili olarak bu sistemle ilgili Faslıların algısını analiz etmek için; daha önce kredi kullanan veya hiç kullanmamış olan Faslıların da dahil olduğu deneysel bir çalışma ile bu araştırmayı sonuçlandırıyoruz.
Özet (Çeviri)
The financial crisis of 2007-2008, which we faced, represented one of the worst crises that the world has known since 1929. Triggered in 2008 by what we all know as the subprime crisis, the latter has spread to the whole world thanks to a domino effect reinforced by the globalization of finance and the opening up of financial markets. Nevertheless, despite the relentless efforts of states to cope with this crisis and save the world from a collapse, the situation has not been saved to date, which has put the spotlight on one of the most the effectiveness of the capitalist system. Indeed, this situation that we experienced has highlighted the failure of the financial system and its foundations, forcing many researchers to ask questions about what could make the situation and save an economy from collapse. As a solution to this crisis, several analysts have seen in Islamic finance a solution to this crisis, by its different principles that do not advocate the current practices of modern finance namely speculation and the application of interest. Thanks to this, its growth is estimated to be twice as fast as that of conventional finance. To this end, and in order to understand to what extent Islamic finance can be a solution to this crisis, we will first try to present the fundamentals of Islamic finance and then try to see if this system can be an alternative solution to the current system and a solution to crisis. Finally we conclude this research with an empirical study including Moroccans who contracted a loan of not, to analyze measure the perception of Moroccans related to this system concerning the offer of alternative products in Morocco.