Kadınların siyasal katılma davranışları
  1. Tez No: 52619
  2. Yazar: BERRİN BALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, kadınların siyasal katılma davranışları ve bu davranışları etkileyen aile, cinsiyet, eğitim, çalışma yaşamı ve medya değişkenleri üzerinde odaklaşırken, yöneten-yönetilen ilişkisinde kadın profili oluşturmayı amaçlamaktadır. Kadınların kurumsal siyasette yetersiz temsil edilişinin nedenleri irdelenerek, 1980 sonrasında parlamento için genel bir derlemeye gidilmiştir. Araştırma, 1994 Yerel Seçimlerinde Türkiye genelinde kadın belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri ile Ankara ilinde 100 seçmen yaşındaki kadına uygulanan anket bulgularından oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları şu alt başlıklar altında toplanmaktadır: Yerel yönetimlerde kadın, toplumun temsil kalıbına yakın bir yap! sergilemektedir. Yerel temsilde orta yaşlı ev kadınları yoğunluktadır. Temsilciler, politikayı sürdürmek istemekle birlikte, talip oldukları görevler açısından parlamentoda temsil etme güdüleri düşüktür. Kadın temsilcilerin, çoğunluğu parti örgütünün çeşitli kademelerinde görev yapmalarını yanında kadın ve meslek derneklerinde de etkindirler. Genellikle, kendilerini kadınların temsilcisi olarak değil, toplumun temsilcisi olarak görmektedirler. Meclislerde dile getirdikleri sorunlar bölgeseldir. Sol partilerin kadın adayları teşvik ettikleri, kadın aday sayılarının göreli olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Kadın seçmenler politikayla ilgilenmekte, ancak kurumsallaşmış siyasete başka bir deyişle aktif siyasete ilgileri düşüktür. Çocuklarına meslek olarak politikacılığı tercih etmemektedirler. Politikacı prototipi ; erkek, orta yaşlı, iyi eğitimli, modern, toplum için çalışan ve dürüst olarak tanımlamaktadırlar. Refah Partisi seçmeni daha politize olmuştur. Parti politikası doğrultusunda kadınların üst karar mekanizmalarında bulunmalarının“başbakan olmalarını”uygun olmadığı görüşüne sahiptirler.Kadın seçmenler oylarını bağımsız olarak kullanmaktadır. Seçmenlerin yarısı siyasi bir partiye üye olma arzusunu taşımaktadır. Bu genellemelere dayanarak, farklı toplumsal kökenleri ve konumları olan kadınların politikaya bakışları da farklıdır. Kurumsal siyasette etkin olabilenler“seçkin”kadınlardır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to create a woman's profile in the relationship between executives and their subordinates while focusing on women's political participation behaviours and a series of variables including family, gender, education, professional career and media which effect these behaviours. Reasons for insufficient representation of women in the institutional politics have been scrutinized and a general compilation of data pertaining to the Turkish parliament after 1980 has been carried out. The research consists of data obtained from questionnaires completed by female mayors and members of municipal assembles elected as a result of the local elections held in 1994 as well as 100 women eligible to vote in Ankara. Findings of research can be classified in the following sub-headings: women in local administrations display a structure close to the representative pattern of the society. Middle -aged and housewives constitute the majority among women who have been elected to serve in local administrations. Although they intend to develop their political careers they have a low motivations they want to assume. A majority of women representatives are also active in women's associations and professional organizations in addition to their positions at various levels of political parties. They generally consider themselves as representatives of the society rather than those of women. Speeches they deliver at assemblies are mainly devoted to regional problems. The findings also indicate that leftist parties encourage woman candidates and therefore the total number of woman candidates are relatively high compared to conservative parties. Woman electorate, on the other hand, are interested in politics, but stay away from institutionalized politics i.e. active political life. They do not want their children to become politicians. The portrait they draw to describe an ideal politician is that of a middle-aged, modern and honest male whoIV has received a good education and working for the welfare of the society. Refah Party's electorate, on the other hand, is more politicized. In line with the party's policies women supporters of Refah do not support the idea that women should occupy top positions at higher decision -making organs of the party of become appointed as prime minister. Women voters cast their votes independently. Almost half of the voters has the desire to become member of a political party. Based on the above-mentioned generalization women, with different social origins and positions, have diverging views about politics. Those who can be active in the institutionalized politics are“elites”.