E-fatura ve e-defter sisteminin bağımsız denetime katkıları
E-invoice and independent audit contributions of the e-book system
  1. Tez No: 526202
  2. Yazar: NİHAL EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
espit edilip, ölçüt kriterlerine uygunluklarının araştırılması sonucunda ilgililere bildirilmesi için tarafsız olarak delil toplanıp, bunları değerlendiren sistematik bir süreç olarak tanımlanabilir. Denetimlerini bağımsız bir şekilde gerçekleştiren firmaların yaptıkları etkinlikleri kolaylaştırmak amacıyla e-defter ve e-fatura sistemine geçilmiştir. E-defter ve e-fatura sistemi şirketlere büyük bir kolaylık sağlayarak maliyetleri neredeyse yarıya indirmiş, zamandan büyük bir tasarruf sağlamıştır. Çalışanların daha verimli hale gelmesini sağlayan bu süreç çalışmamızda yapılan anket sonuçları ile doğrulanmıştır. Bağımsız denetimlerini, e-defter ve e-fatura üzerinden yapılması manuel kayıtların yanında bir milat kabul edilmiştir. Çalışmam; e-defter ve e-fatura uygulanma sürecinin denetimlere etkisi hakkında bilgi vermektedir. Denetim ve bağımsız denetime ait tanımlamalar detaylı bir şekilde yapılıp e-defter ve e-fatura kavramlarıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonunda yapılan yüz yüze görüşmeler sonucu ise yüzde yüz olumlu sonuç verdiğinden çalışma amacına ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditing can be defined as a systematic process that collects and evaluates evidence objectively so that allegations about economic activities and events can be identified and reported to interested parties as a result of investigating compliance with criteria criteria. E-book and e-billing systems have been introduced in order to facilitate the activities of companies that perform their audits independently. The e-book and e-billing system provided companies with great convenience, cutting costs almost half the time, saving a great deal of time. This process, which enabled our employees to become more productive, was confirmed by the survey results of our work. Independent audits, e-book and e-invoice made manual records as well as a milat has been accepted. Our study; e-book and e-invoice application process. Audit and independent denial-related definitions are made in detail and associated with e-book and e-billing concepts. At the end of the study, the result of the questionnaire reached 100% positive result.