Türk dili ve edebiyatı öğretiminde müfredat programları ve ders kitapları ana dili öğretiminde ölçme ve değerlendirme
- Tez No: 52627
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
ÖZET Örgün eğitim kurumlarında eğitimin en önemli vasıtası Türk Dili ve Edebiyatı dersidir. Bu kurumlarda verilen Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde başarının elde edilmesi için önce müfredat programlarının ve ders kitaplarının mükemmelleştirilmesi gerekin sonra bu dersin nasıl işleneceği, metin incelemelerinin nasıl yapılacağı hususunun çok iyi bilinmesi lâzım gelir. Bu, doktora tez çalışmamızda, Türkçe'nin eğitimi için esas alınan müfredat programlarını inceledik, ilke ve esaslarını tespit etmeye çalıştık; ders kitapları hakkında açıklamalar yaptık; derslerin sınıfta nasıl işlenmesi ve metinlerin nasıl incelenmesi gerektiği üzerine durduk. Bu tez çalışmasında, şu hususlar üzerinde durulmuş ve açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır: 1) Türkçe'nin eğitimi ve öğretiminde Türk Dili ve Edebiyatı dersi müfredat programlarının önemi; 2) Türk Dili ve Edebiyatı dersi müfredat programının ilke ve esaslarının tespiti; 3) Eğitim ve öğretimde müfredat programlarının yeri; 4) Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının Türkçe'nin eğitimi ve öğretimindeki yeri; 5) Ders kitaplarında aranan özelliklerin tespiti; 6) Ders kitaplarının müfredat programlarına uygunluğu; 7) Derslerin sınıfta nasıl işleneceği hususu; 8) Metinlerin nasıl incelenmesi gerektiği hususu; 9) Türk Dili ve Edebiyatı dersinde ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılacağı hususu... Bu tez çalışmasında, liselerimizde Türk dili ve edebiyatı öğretiminde zaafiyet gösteren yönler tespit edilmeye ve teklifler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important means in classical/traditional educational institutions is the lessons o“Turkish Language and Literature”. It should have been perfect the curricu lum programs and the lesson books in order to have a high proficiency and efficiency in“Turkish Language and Literature”lectures which is given in educatinal instituti ons. Knowing how the lessons will be told and how the texts will be analyzed is also an important factor. In this doctorate thesis working, we examined the curriculum programs that is based on Turkish education, we tried to establish the principes and the oundations, we made explanations for lesson books, we took into account of the books which are related with how lessons should be told and how the texts should be analyzed. IN THİS THESİS VVORKİNG- THE FOLLOWING MATTERS WERE BEİNG EXPLORE AND TRİED TO MAKE EXPLANATIONS ABOUT THEM: 1) The importance of the curriculum programs of“Turkish Language and Literature”in instruction and education of Turkish. 2) Establishing of principes and foundations of the curriculum program of“Turkish Language and Literature”lesson. 3) The place of the curriculum programs in instruction and education. 4) The place of“Turkish Language and Literature”lesson books in Turkish instruction and education. 5) Finding the pecularities which is looked for in lesson books. 6) The conformity of curriculum programs to the lesson books.III 7) The matter of how the lessons will be narrated in the class. 8) The matter of how the texts should be analyzed. 9) The matter of how the mesasurement and inspection should be made in“Turkish Language and Literature”lessons. In this thesis working, it is tried to find unsuccesful practices of“Turkish Language and Literature”lessons n our high schools. At the same time, it is also tried to produce some proposals so that sorting these problems out.