Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerin mesleki yönelimlerinin incelenmesi
The research of the professional career choices of the students who get instrument training in institutions that offer amateur musical education
- Tez No: 290600
- Danışmanlar: PROF. GÜL ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, özengen müzik eğitimi veren kurumlarda alınan çalgı eğitiminin öğrencilerin mesleki yönelimlerine etkisini saptamaktır. Bu doğrultuda, bu araştırma Türkiye'de özengen müzik eğitimi veren kurumlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerin mesleki yönelimlerinin incelenmesi amacıyla yapılmış betimsel bir çalışmadır.Bu çalışmada, özengen müzik eğitimi veren kurumlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerin mesleki yönelimlerini saptamak için, özengen çalgı eğitimi veren bir kurumda 75 öğrenciye 13 ve 75 veliye 14 sorudan oluşan anket uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; özengen müzik eğitimi veren kurumlarda çalgı eğitimi alan öğrencilerin, çoğunlukla kendi istekleri ve ailelerinin teşviki ile başladıkları, severek ve isteyerek devam ettikleri ve zorunlu olmadıkça devamsızlık yapmadıkları görülmüştür. Öğrencilerin çalgı eğitimine başladıktan sonra kendi dinledikleri müzik dışındaki müzik türlerine de ilgi duymaya başladıkları ve çevrelerindeki müzik etkinliklerine katılımlarının arttığı saptanmış, ileride müziğe meslek olarak yönelme düşüncesinde oldukları ve öğrenci velilerinin de çocuklarının ileride müziği meslek olarak seçmesini tercih ettikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular sonucunda Türkiye'de özengen müzik eğitimi kurumlarında verilen çalgı eğitimine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the affects of instrument training given by amateur musical educational institutions on professional career choices. On these basis this research is a descritional work to determine the affects of instrument training given by amateur musical educational institutions on professional career choices in Turkey .In this research a survey of 14 questions for 75 student guardians and 13 questions for 75 students, who are being educated in amateur musical educational institutions were implemented to determine the affect on professional career choices.As a result of this research ; students in amateur musical institutions who had started on their own will or under their guardians guidance are attending classes on regular basis on their own will. it was observed that after students started their musical education, they started to show interest on music other than they listen to and also their participation for music activites had increased dramatically, both students and their guardians have a higher will to choose music as their Professional career. Under the light of these facts reccomendations provided for amateur musical institutions on music educations.