Özengen müzik eğitimi kurumlarında keman eğitimine yönelik öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teacher and student opinions on violin education in amateur music education institutions
  1. Tez No: 899783
  2. Yazar: NESLİ SENA İLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR ESKİOĞLU KAMCEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Keman; özengen müzik eğitimi kurumlarında eğitimi verilen, yaylı çalgılar arasında yüksek talep gören ve ilgi çeken bir çalgıdır. Özengen müzik eğitiminde yer alan keman eğitimi hem öğretmen hem de öğrenci için birçok unsurda önem kazanır. Eğitimi veren öğretmenin mesleki deneyimleri, alanında aldığı eğitimler, ders için kullandığı öğretim kitapları, uyguladığı yöntem ve teknikler öğrencilerin alacağı eğitim için oldukça önemlidir. Bununla birlikte öğrencinin yaş, cinsiyet, fiziksel yeterlilikleri, hazır bulunuşluk durumları gibi unsurlar da öğrencinin alacağı eğitimi doğrudan etkilemektedir. Bu araştırmada, MEB Özel Çeşitli Kurslar Çerçeve Programı altındaki Keman Kursu Programının özengen keman eğitimi verilen kurumlarda uygulanma durumu; keman öğretim materyalleri ve teknolojik olanakları ile öğretim yöntem ve teknikleri; karşılaşılan öğretim-öğrenim güçlükleri; öğrenci motivasyonunun nasıl sağlandığı; öğrencilerin eğitim öncesi ve sonrasına göre mesleki müzik yönelimlerindeki ve inledikleri müzik türlerindeki değişimler incelenmiştir. Çalışma grubu Trakya yöresinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı sekiz özengen müzik eğitimi kurumunda yer alan keman öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması uygulanmış; görüşme tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. İlgili literatürden yararlanılarak yarı yapılandırılmış görüşme formları hazırlanmıştır. Bu formlarda yer alan görüşme sorularının çalışma grubuna uygulanması sonucu toplanan veriler nitel içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçlarının, müzik eğitimi araştırmaları çerçevesinde yeni bir veri takımı oluşturarak, özengen müzik eğitiminde verimliliğin artmasına katkıda bulunabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Volin is an instrument taught in amateur music schools and is highly demanded among stringed instruments. The violin is an instrument taught in amateur music schools and is highly demanded among string instruments. Several factors affect the quality of violin education in these institutions for both teachers and students. The personal educational background and professional experience of the teachers, as well as the teaching books and materials chosen, are crucial for the learners' training. Additionally, factors such as the student's age, gender, physical abilities, and readiness also directly influence the education the student will receive. In the research, the attitudes of violin students and teachers towards violin education in eight amateur music schools affiliated with the Ministry of National Education in the Thrace region were determined. The difficulties experienced by students and educators were identified, and solutions were proposed by considering the suggestions and opinions of violin teachers and students to make this education more effective. In the research, a case study, one of the qualitative research methods, was applied and semi-structured interview technique was used. It is believed that the results of the research can contribute to increasing the efficiency in amateur music schools by creating a new data set within the framework of music education research.