Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda klarnet eğitimine yönelik öğretmen görüşleri (Ankara ili örneği)
Teachers views on clarinet education in institutions that give music education to amateur (Ankara example)
  1. Tez No: 526968
  2. Yazar: VOLKAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde ülkemizin her ilinde çalgı eğitimiyle ilgili özengen müzik eğitimi kurumları açılmakta ve faaliyet göstermektedir. Bu kurumlarda klarnet, gerek klasik batı müziği gerekse de güncel popüler ezgilerinin ve geleneksel Türk müziklerimizin icrasında tercih edilmektedir. Bu bağlamda genel ve mesleki müzik eğitiminde olduğu gibi özengen müzik eğitiminde de klarnet eğitim - öğretim yöntemlerinin durumu önem kazanmaktadır. Araştırma sürecinde amatör müzik eğitimi veren kurumlarda çalışan klarnet öğretmenlerinin eğitim anlayışlarına belirlemeye yönelik değerlendirmelerle durum tespiti yapılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma Ankara'da bulunan özengen müzik eğitimi kurumlarındaki klarnet eğitimcilerinin görüşleri dikkate alınmıştır. Araştırmayla ilgili Ankara'da özengen müzik eğitimi veren kurumlarda görev yapmakta olan 10 Klarnet eğitimciine 16 açık uçlu değerlendirme soruları sorulmuştur. Elde edilen bulgular ışığında sonuçlar ve öneriler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in every province of our country, private music education institutions related to instrument education are opened and operating. In these institutions clarinet is preferred both in classical western music and in popular Turkish melodies and traditional Turkish music. In this context, as in general and vocational music education, clarinet education - teaching methods gain importance in music education. In the research process, it was tried to determine the status of the amateur music education institutions to determine the educational attitudes. The study was taken into consideration the opinions of the clarinet educators in the private music education institutions in Ankara. 16 open-ended evaluation questions were asked to the 10 clarinet instructors who were working in institutions related to the research of amateur music education in Ankara. Results and suggestions were prepared in the light of findings.