5S ve Kaizen uygulamalarının işletme performansına etkileri: Mobilya sektöründe bir uygulama
Effects of 5S and Kaizen applications on operation performance: A study at furniture sector
- Tez No: 526303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ORALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İşletmeler, müşterisinin ihtiyaçlarına cevap verebildiği ve isteklerini tatmin edebildiği sürece; küresel düşüncelere açık, yenilikleri kabullenerek hızlı değişen piyasa koşullarına ayak uydurabilmenin zorluklarını hissederek çalışmalarına devam ettiği müddetçe yaşar. Bir işletme yalın üretim metotları ile gelişimini sağlayarak, küresel piyasayla rekabet ederek, gelecekte karşılaşılması muhtemel koşullarda kurumsallaşma ve zirvede olma mücadelesinde üst sıralarda yer alabilecektir. İşletme karlılığını artırma, güçlü işletme sermayesi oluşturma, dinamik bir değişim ve gelişlim süreci yakalamak için çalışanların birlikteliğinde yalın üretim yöntemlerini uygulamalıdır. Bu çalışmada Kayseri ilinde mobilya üretimi alanında faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletmenin yatak üretim bölümünde Kobetsu-Kaizen ve 5S yaklaşımı ile kayıpların azaltılması, verimliliğin arttırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan 5S ve Kobetsu-Kaizen çalışması ile yatak hattı iyileştirme projesi sonucunda iş yükü dengesizlikleri ve taşımalar minimize edilmiş, üretim kapasitesinde yaklaşık % 13 artış sağlanmış, kalite hatalarında ise yaklaşık % 46 azalma kaydedilmiştir. Malzeme, işçilik, yerleşim düzenleme, yatırım tasarrufu, makine revizyonu ile yıllık yaklaşık 192.000TL maliyet minimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Projenin fayda/maliyet oranı ise 16,13 olarak hesaplanmıştır. Bu proje ile işletme performansı artırılmış, birçok alanda yapılan iyileştirmelerin sisteme entegrasyonu ve sürekliliği sağlanmış, çalışmalar ve hedefler tüm çalışanlara yaygınlaştırılmış ve yapılan çalışmaların diğer bölümler için kullanılabilmesine ve kıyaslamalar yaparak kolayca uyarlayabilmelerine açık bir yapıya dönüştürülmüştür. Ayrıca İSG, ergonomi, 5S, kalite bilinci, çalışan motivasyonu, üretim bilinci gibi konularda kazanımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A company can survive as long as it meets the needs of the customers and satisfy them, and as long as it goes on its operations feeling the difficulty of keeping pace with the market conditions changing rapidly by global thinking and accepting the innovations. A company can be at the top in institutionalization and being at the top struggle on possible conditions in the future by providing its development using simple production methods and by competing with the global market. In association of the employees, simple production methods must be used to increase the company's profitability, to form a strong company capital, to catch a dynamic change and development process. The aim of the study is to decrease the loss, to increase the productivity and to improve the work conditions at bed production department of a large-scale company operating at a furniture production field in Kayseri by Kobetsu-Kaizen and 5S approaches. Work load imbalance and transports are minimized, production capacity is increased by about %13, quality errors are decreased by about %46 as a result of bed line improvement project with the 5S and Kobetsu-Kaizen study. Cost minimization is carried out about 192.000 TL with material, labour, location arrangement, investment saving, machine revision. Benefit/cost ratio of the project is calculated as 16,13. Company performance is increased, the innovations in various fields are integrated into the system and consistency is provided, studies and targets are disseminated to whole employees with this study. The studies are changed into an open structure which can be used and adapted by comparing for other departments. Moreover, achievements in subjects like ISG, ergonomi, 5S, quality awareness, employee motivation, production awareness.