Türkiye'de göç yönetimi ve uygulaması
Migration administration and practice in Turkey
- Tez No: 526317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Göç, tarih boyunca çeşitli nedenlerle ve çeşitli biçimlerde yaşanmış bir insan etkinliğidir. Bu nedenle temelde yönetsel bir çalışma alanıdır. Dünya genelinde uluslararası göçün ana hatlarını İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya konulan hukuksal ve örgütsel yapılar belirlemiştir. Türkiye de coğrafi konumu nedeniyle göç olaylarına aşina bir ülkedir. Uluslararası gereklilikler ve son yıllarda Türkiye'ye yönelik bireysel ve kitlesel göçün artması sonucunda 2013 yılında göç yönetiminden sorumlu Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Bu çalışmada hukuksal ve yönetsel boyutlarıyla dünyada ve Türkiye'de uluslararası göç incelenmektedir. Bu kapsamda ilk olarak göç konusunun hukuksal ve yönetsel çerçevede incelenmesine katkı sağlayacak kavram ve kuramların açıklamalarına yer verilmiştir. Uluslararası göçün hukuksal çerçevesini belirleyen hukuk metinleri ve bazı uluslararası göç örgütleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci olarak Türkiye'de oluşturulan yeni göç yönetim sistemi ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Son olarak çalışmanın alan araştırması bölümünde anket uygulaması gerçekleştirilmiş, Türkiye'nin yeni göç yönetimi işleyiş ve örgütlenme boyutlarıyla analiz edilmiştir. Çalışmada ulaşılan ilk sonuca göre ulusal ve uluslararası alanda göç yönetimi giderek daha önemli hale gelmekte ve bu alanda hukuksal ve yönetsel kapasitenin geliştirilmesi gerekmektedir. İkinci sonuç ise işleyiş bakımından iyi durumda olan Türkiye'nin göç yönetiminin örgütlenme konusunda bazı eksikliklerinin bulunduğudur.
Özet (Çeviri)
Migration has been a human activity that was experienced in various forms and in various ways throughout history. For this reason, it is mainly a administrative work area. Worldwide international migration was outlined by the legal and organizational structures that emerged after World War II. Turkey is also a country that is familiar with immigration because of its geographical location. International requirements and as a result of the increase in individual and mass migration to Turkey in recent years, Directorate General of Migration Management which is responsible for administrating migration was established in 2013. With this study and with legal and administrative aspects of international migration in Turkey and in the world are examined. In this context, firstly, the explanations of the concepts and rules that contribute to the examination of immigration in the legal and administrative framework are mentioned. Legal texts that define the legal framework of international migration and some international migration organizations have been explained. Secondly, the new migration administration system and the Directorate General of Migration Management that was created in Turkey are discussed in various aspects. Finally, a survey was carried out in the field research of the study, and Turkey's new immigration administration have been examined with the size of functions and organization. According to the first conclusion reached in the study, national and international immigration administration becomes increasingly important and the legal and administrative capacity of this area needs to be improved. The second result shows that there are some shortcomings in the organization of Turkey's migration administration which is in good condition in operation.