Örgütsel iletişim ve örgütsel bağlılığın örgütsel sessizliğe etkisi: Ankara'da faaliyet gösteren havacılık bakım merkezlerinde bir araştırma
The effects of organizational communication and organizational commitment on organizational silence: A research on aviation maintenance centers in Ankara
- Tez No: 526318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma; örgütsel iletişim ve örgütsel bağlılığın örgütsel sessizliğe etkisini araştırmak, bu kapsamda örgütsel iletişim, örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık kavramları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma modelinde örgütsel iletişim (dikey iletişim, bilgi paylaşımı ve yönetici davranışları alt boyutlarıyla birlikte) bağımsız değişken, örgütsel sessizlik (kabullenilmiş sessizlik, savunma amaçlı sessizlik örgüt yararına sessizlik alt boyutlarıyla birlikte) ve örgütsel bağlılık (duygusal bağlılık alt boyutuyla) ise bağımlı değişkenler olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, Ankara'da faaliyet gösteren havacılık bakım merkezlerinde görev yapan 324 çalışana anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; örgütsel iletişim ile örgütsel sessizlik arasında, ayrıca duygusal bağlılık ile örgütsel sessizlik arasında ters yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan örgütsel iletişimin çalışanların duygusal bağlılığını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca örgütsel iletişim ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın (duygusal bağlılığın) aracı değişken olarak olumsuz etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of organizational communication and organizational commitment on organizational silence. In that context, the relationship between organizational communication, organizational silence and organizational commitment is also examined. In the research model organizational communication (with vertical communication, sharing information and administrator behaviors sub-dimensions) was determined as an independent variable, organizational silence (with accepted silence, defensive silence and silence in favor of the organization sub-dimensions) and organizational commitment (with emotional commitment sub-dimension) were determined as dependent variables. 324 workers employed in aviation maintenance centers in Ankara participated in the study. According to the results of the study, it was revealed that there are negative relationships between organizational communication and organizational silence and negative relationships between organizational silence and emotional commitment. It is also revealed that organizational communication affects emotional commitment of the workers in a positive way. Furthermore, it was seen that organizational commitment (emotional commitment) as a mediating variable acted negatively in the relationship between organizational communication and organizational silence.