The relationship between organizational silence and organizational commitment: A study
Örgütsel sessizlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Bir uygulama
  1. Tez No: 534931
  2. Yazar: MERVE YETİM DAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Örgütsel sessizlik, örgütte önemli bir durum karşısında gerekli tepkiyi göstermeyen bir tutumdur. Çalışanlar şirketteki problemlerle ilgili düşüncelerini ifade etmekten kaçınırlar. Örgütsel sessizliğin hakim olduğu şirkette sağlıklı ve açık iletişim eksikliği görülür. Örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel iletişim kavramına göre tanımlanabilir, daha açık bir şekilde belirtmek gerekirse örgütsel iletişimin hareketi ile açıklanabilir. Günümüz rekabetçi piyasa koşullarında, örgütsel iletişim kilit rol oynar. Şirketin sürekliliği ve çalışan mutluluğu için de oldukça önemlidir. Bu bağlamda örgütsel sessizliğin örgütsel bağlılıkla yakından ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasının ana tartışma konusu, çalışan sessizliği ile örgütsel bağlılıktır. Örgütsel bağlılık ve örgütsel sessizlik kavramları ayrı ayrı açıklanmakta ve ayrıca aralarındaki ilişki yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational silence is an attitude that does not show necessary reactions against an important situation in the organization, employee don't say their opinion about organizational issues. It clearly seems that there is failure in open communication or appropriate communication within the organization. The concept of organizational commitment can be defined according to the concept of organizational communication, more precisely it can be explained by the movement of organizational communication. Organizational communication plays a key role in the competitive market, which is very important for the continuity of the company and employee happiness. In this context, it is thought that organizational silence affects organizational commitment. The main discussion of the thesis is the relationship between employee silence and organizational commitment, it is significant to explain these two terms separately as well as to interpret and enlighten their relationship.