Proje tabanlı öğrenme destekli laboratuvar uygulamalarının kavram başarısına ve öz-yeterlik inancına etkisi
Effect of project-based education supported laboratory studies on notion success and self-efficiency belief
  1. Tez No: 526360
  2. Yazar: KÜBRA NUR KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada proje tabanlı öğretimle desteklenmiş laboratuvar çalışmalarının öğrencilerin güncel çevre sorunları ünitesine yönelik kavram başarılarına ve biyolojiye yönelik öz-yeterlik inançlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmanın deneysel kısmı, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde tamamlanmıştır. Bu çalışma, Bursa ili Yıldırım ilçesindeki Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9-D sınıfından 33 ve 9-N sınıfından 33 öğrenci olmak üzere toplam 66 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Araştırmacı tarafından deney grubundaki öğrencilere laboratuvar ortamında, deney düzenekleri üzerinden yaparak-yaşayarak ve ürünler oluşturarak kendi bilgilerini yapılandıracak şekilde, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel yöntemle eğitim verilmiştir. Öğrencilerin kavram başarılarını ölçmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Kavram Başarı Testi”, biyolojiye yönelik öz-yeterlik inançlarını ölçmek için ise Woo (1999) tarafından literatüre sunulmuş, Ekici (2009) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış olan“Biyoloji Öz-yeterlik Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler İlişkili/İlişkisiz T-Testi ve ANOVA testi ile analiz edilmiş, verilerin değerlendirilmesinde istatistik paket programı kullanılmıştır.“Kavram Başarı Testi”nin değerlendirmesi sonucunda, deney ve kontrol grubunun son test başarı puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark görülmemesine rağmen (p>0,05), öğrenci başarılarının aritmetik ortalamalarında deney grubundaki öğrenciler lehine büyük bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the effect of project based education supported laboratory studies in biology self-efficiency belief of students and their notion successes that are aimed at actual enviromental problem units. Experimental part of the research was completed in the second term of 2016-2017 academic year. This study was realised in Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi in Yıldırım state of Bursa on 66 students including 33 students from the class 9-D and 33 students from the class 9-N. Students were seperated in 2 groups as experimental group and control group. For the experimental group; researcher educated students with test equipments for them to structure their own knowledge by making-experiencing experiments and creating outputs in laboratory conditions. For the control group, students were educated with traditional methods by the researcher.“Notion Success Test”was performed to measure notion success of students. To measure biology self-efficiency belief of students;“Biology Self-efficiency scale”was performed ,which has been added into the literature by Woo (1999) and has been adapted into Turkish by Ekici (2009). Obtained data was analysed using related/unrelated T-Test and ANOVA test. Statistics pack program was used for evaulation of obtained data. As a result of the evaluation of“Notion Success Test”; eventough there is no statistically considerable difference in posttest success grades between experimental and control groups (p>0.05), greater increase was observed in aritmethical average in favor of students in experimetal group.