Glokom hastalarında optik koherens tomografi anjiografi ile damar dansite değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of vascular density changes by optical coherence tomography angiography in glaucoma patients
- Tez No: 526435
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SİNAN SARICAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) kullanılarak, glokom hastalarında sağlıklı bireylere göre damar dansitesi (DD) değişikliklerini incelemek ve damar dansitesi ile yapısal parametreler arasındaki ilişkileri araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Mart 2018-Temmuz 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Göz Hastalıkları Kliniğinde takipli, sistemik hastalığı olmayan 25 primer açık açılı glokom (PAAG) hastası, 25 psödoeksfoliasyon glokomu (PEG) hastası ve 25 sağlıklı bireyin her birinin tek gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara oftalmolojik muayeneyi takiben, çift modaliteli bir optik koherens tomografi (OKT) sistemi olan AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, ABD) ile 6×6 mm retinal angiografi ve 4.5×4.5 mm disk anjiografisi taraması yapıldı. Elde edilen tüm alan DD (tDD), intrapapiller DD (iDD), peripapiller DD (pDD) ve parafoveal DD (pf-DD) değerleri için hasta ve kontrol grupları arası karşılaştırmalar yapıldı. Ayrıca pDD ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLTK) ve optik sinir başı ölçüm sonuçları arasındaki korelasyonlar araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda 32'si kadın, 43'ü erkek bireyden oluşan toplam 75 bireyi inceledik. PAAG ve PEG gruplarında tDD ve pDD değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate vessel density (VD) changes in glaucoma patients compared to healthy individuals, and to investigate the relationships between structural parameters and vessel density, using optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Methods: One eye of each 25 patients with primary open angle glaucoma (POAG), 25 patients with pseudoexfoliation glaucoma (PEG) and 25 healthy individuals who followed-up at the Department of Ophthalmology, Ankara Numune Health Application and Research Center, between March 2018 and July 2018, were included in this study. All patients and the healthy control subjects had no systemic disease. After ophthalmologic examination, 6×6 mm retinal angiography and 4.5×4.5 mm disc angiography were performed with AngioVue (RTVue-XR, Fremont, California, USA), a dual-mode optic coherence tomography (OCT) system. The comparisons were made between the patients and the control group for values of the whole image VD (wVD), intrapapillary VD (iVD), peripapillary VD (pVD) and parafoveal VD (pf-VD). In addition, correlations between pVD and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and optic nerve head measurement results were investigated. Results: In our study, we examined a total of 75 individuals including 32 females and 43 males. In the POAG and PEG groups, wVD and pVD values were significantly lower than the control group (p 0.05).