A.B.D başkanlık rejimi modeli açısından Türkiye gerçeği
  1. Tez No: 52647
  2. Yazar: ÖMER UĞUR GENÇCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATTİLA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Türkiye'de siyasetin artık bir tıkanmanın eşiğine geldiği, gerek yönetenler ve gerekse yönetilenler tarafından belirgin bir şekilde hissedilmeye başlanılmıştır. Türk toplumunun biricik beklentisi“etkili bir yönetiredir. Başkanlık rejiminin, yaygın etkili yönetim beklentilerine yanıt verebileceği umuduyla Türkiye'nin siyasal gündemline parlamenter rejimin demokratik ve doğal bir seçeneği olarak yerleştiği görülmektedir. Bu tür bir yaklaşım, içeriğinde Türkiye'nin biriken sorunlarının sanki parlamenter hükümet sisteminden kaynaklanıyormuş şeklin deki görüntüsünü de beraberinde taşımaktadır. ”Başkanlık rejimiyle Türkiye daha iyi yönetilebilir mi?“ sorusuna yanıt arayan tez iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, başkanlık rejiminin örnek teşkil edecek seviyedeki biricik uygulamasını sergile yen ”ABD Başkanlık Rejimi modeli" anlatılmıştır. Bu bölüm de ABD hükümet modelinin iki yüz yılı aşkın süreden beri kıskandıracak düzeydeki başarısının nedenleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle başkanlık rejiminin teorik çerçevesi çizilmiştir. Daha sonra ABD uygulamasının teorik çerçeveden farklılığı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Türkiye gerçeği tartışılmıştır. Bu bölümde başkanlık rejimi uygulamasının Türkiye'ye yönelik.ii etkileri ABD'nin hükümet modeli esas alınarak ortaya konulmuştur. Değerlendirme Türkiye'nin çok partili siyasal sistemine 'göre yapılmıştır. Son olarak başkanlık Keriminin Türkiye için etkili bir yönetimi gerçekleştirip ger çekleştiremeyeceği hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is apparent that both administrators and those who are being administered begin to feel that the politics in Turkey is on the brink of arriving at an impasse. All that the Turkish people are longing to see is an“effective government”. The presidential system is seen to be taking its place on the Turkey's political agenda as a democratic and natural option for the parliamentary regime with the hope that it would satisfy the expectation for an effective government. This approach makes the accumulated problems of the country seem as if they were originating from the parliamentary system. The thesis which is looking for a solution to the question of whether Turkey could be better governed by a presidential system is composed of two sections. In the first section of the study,“the presidential system in the United States of America”is elaborated as the one and only government that may be cited as a good example of this model. In this section are also described the reasons for the 200 year long Jealousy-arousing success of the American governing system. To this end, the presiden tial system is first tried to be outlined in a theoretical way and then the difference between the theory and actual implementation of the system is displayed. In the second section is discussed the Turkish reality.IV This section describes the potential impacts of the presi dential system on Turkey, based on the government model in the United States of America. The evaluation is based on the multi- party political system in Turkey. Finally, it is discussed in general whether the presidential system would be an effective government system for Turkey.