Fen bilgisi öğretmen adaylarına yönelik sosyobilimsel konular temelli geliştirilen bir modülün konu alan bilgisi ve argümantasyon kalitesi bakımından değerlendirilmesi
The evaluation of socioscientific issues-based developed module for pre-service science teachers in terms of content knowledge and argumentation quality
  1. Tez No: 526472
  2. Yazar: NURCAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YILMAZ, DOÇ. DR. OKTAY ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada, sosyobilimsel konuların (SBKlar) öğretimine yönelik bir modül geliştirmek ve bu modülün fen bilgisi öğretmen adaylarının konu alan bilgisi düzeyleri, argümantasyon kalitesi ve bu konulara yönelik görüşleri bakımından değerlendirilmesini sağlamak amaçlanmıştır. Eylem araştırmasına göre tasarlanan çalışmaya, üçüncü sınıfta öğrenim gören 25 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak; enerji alan bilgisi soruları, sınıf içi video kayıtları, SBKlara yönelik görüşme formu, SBKların öğretimi ile ilgili görüşler testi, SBKlara yönelik odak grup görüşme formu ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına yönelik sekiz haftalık öğretim sürecini içeren öğretim modülü oyun etkinlikleri, argümantasyon ve ders planı hazırlama olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda, geliştirilen modül öğretmen adaylarının enerji alan bilgisi düzeyleri ve argümantasyon kalitesinde ilerleme sağlamıştır. SBKlara yönelik görüş açısından, geliştirilen modül sonrası, öğretmen adaylarının enerji ile bağlantılı konuları SBKlara örnek olarak verdikleri, ikilemli özelliğe sahip olduğu konusunda görüşlerinin arttığı, öğretilmesi ve değerlendirilmesinde alternatif yöntemlerin kullanılmasını önerdikleri saptanmış; hem öğretirken hem de değerlendirirken öğretmenlerin zorlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Geliştirilen modülün SBK temelli öğretim-öğrenim çerçevesinde enerji konularının öğretilmesine yönelik kullanılabilir bir araç olduğu söylenebilir. Bu çalışmada ele alınan konu ile ilgili öğretim programında SBK özelliği gösteren yalnızca beş kazanım bulunduğu görülmüştür. Dünya genelinde enerjiye ayrılan bütçeler, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde enerjinin önemi ve bilimsel okuryazarlık için vatandaşlık bilincinin kazandırılmasında enerji konularına verilen önem göz önüne alındığında bu konulara öğretim programlarında daha çok yer verilmesi önerilebilir. Ayrıca diğer SBKlarla ilgili, farklı öğretim düzeyleri için de modüller geliştirilerek bu çalışma ile benzerlik/farklılıkları tartışılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a module for teaching socioscientific issues (SSIs) and to evaluate these module in terms of pre-service science teachers' content knowledge, argumentation quality and their views on these issues. The study designed as an action research and the participants of the study were 25 junior pre-service science teachers. Data collection tools are energy content knowledge questionnaire, video records of courses, interview form about SSIs, views of teaching SSIs test, focus group interview form about SSIs and students' diaries. The teaching module, which includes the eight-week teaching courses for pre-service teachers, consists of three stages: gaming activities, argumentation and lesson planning. At the end of the study, the developed teaching module was provided an advancement on the level of energy content knowledge and argumentation quality of the pre-service science teachers. In terms of views about SSIs, it was seen that after the developed module, pre-service science teachers were exemplified energy-related issues about SSIs. The views of pre-service science teachers about features of SSIs have changes towards dilemmas. They also suggested alternative strategies for teaching and assessment of these issues and they were indicated that they can be challenged both in teaching and in evaluating. Eventually, it can be said that developed module was an available tool for teaching energy issues in SSIs-based teaching-learning framework. In this study, it was seen that there were only five learning outcome having SSI feature about these issues in the science curriculum. It can be suggest that these issues should be include in the science curriculum by the considered the importance of energy in terms of energy budget, the importance of energy for development level of countries around the world and and the importance on acquiring citizenship awareness for scientific literacy. In addition to all these, the similarities and the differences can be discussed with other studies by developing modules for different levels of teaching about other SSIs.