Çalışma ortamında iyilik hali beklentileri: Özel bir banka bilgi teknolojileri departmanı çalışanları üzerine bir araştırma
Workplace wellness expectations: A research on information technology department employees of a private bank
  1. Tez No: 526494
  2. Yazar: YUSUF CAN ŞAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın esas amacı çalışanların, çalışma ortamında iyilik hali beklenti düzeylerinin ölçülmesi ve demografik özellikleri olarak, cinsiyet, medeni durum, kurumdaki çalışma süresi ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar olup olmadığını ortaya koymaktır. Özel bir banka bilgi teknolojileri departmanı çalışanlarına uygulanan ankette, önceki araştırmalara göre kurumlarda yaygın olarak uygulanan; sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, stres azaltıcı uygulama, sigara bırakma uygulama alanları baz alınmış ve bu uygulamalara katılımlardaki zaman, süre ve bireysel veya grup olarak katılma tercihleri hakkında toplam 7 ana başlık için sorular hazırlanarak 23 soruluk anket düzenlenip çalışanların beklenti düzeyleri araştırılmıştır. Anket, farklı pozisyonlarda görev yapan 509 kişiden 313'ünün katılımıyla gerçekleşmiştir. Beklenti ölçeğine ait geçerlilik güvenirlik düzeyinin belirlenmesi için ilk aşamada pilot çalışma ile 230 katılımcıya ulaşılmıştır. 230 katılımcının katıldığı pilot çalışma sonucunda, beklenti düzeylerine ait madde analizleri yapıldığına ölçekten madde çıkarılmasına gerek görülmemiştir. Araştırma sonucunda; çalışanların çalışma ortamında iyilik hali genel beklenti düzeylerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda belirlenen 7 ana başlık için çalışanların beklenti düzeylerinde demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to measure and understand whether there are significant differences in the demographic characteristics of workplace wellness expectancy levels of employees according to gender, marital status, working years at the institution and education level. Previous studies indicates that, the most common workplace wellness application areas are; eating healthy, physical activity, stress management and smoking cessation. With these areas and the preferences of the applications time, duration and individual or group choice, the survey had 7 main topics and total of 23 questions. The survey of this study applied to the employees of a private bank information technology department, to investigate the expectation levels of the employees. The survey was conducted with 313 out of 509 people working in different positions. In order to determine the level of validity of the expectation scale, 230 participants were reached in pilot study at the first stage. As a result of the pilot study with 230 participants, there was no need to remove the substance from the scale when the item analyzes of the expectation levels were made. As a result of the research, it has become clear that the general expectation level of employees' workplace wellness is high. At the same time for the 7 main topics determined, significant differences were found according to the demographic characteristics of the employees' expectation levels.