Lipopolisakkarit ile indüklenen sıçan nöroinflamasyon modelinde hidrojen sülfür tedavisinin etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of hydrogen sulfide treatment on a lipopolysaccharide-induced rat model of neuroinflammation
  1. Tez No: 908232
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA KİBAR GÜZİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE SEVİM ÖZTÜRK FİNCAN, DOÇ. DR. ERGİN DİLEKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Nöroinflamasyonun bilişsel bozulmaya neden olan önemli faktörlerden biri olduğu ve birçok nörodejeneratif hastalığın oluşmasına zemin hazırladığı bilinmektedir. Gram-negatif bakterilerin hücre duvarındaki immünstimülatör bileşen olan Lipopolisakkarit, ilk kez TLR-4 ligandı olarak tanımlanmıştır ve santral sinir sisteminde primer olarak mikroglia üzerinde ifade edilen bu reseptör aktive olduğunda nöroinflamatuvar süreci başlatan proinflamatuar sitokinlerin artışına aracılık eder. Bu etkisinden dolayı LPS enjeksiyonu, deney hayvanlarında nöroinflamasyon modeli oluşturmak için tercih edilen bir yöntemdir. H2S, vücuttaki önemli fizyolojik etkileri birçok çalışma ile gösterilmiş endojen gaz modülatör olarak kabul edilen bir moleküldür. H2S'nin nöroprotektif, anti-inflamatuvar, anti-oksidan etkileri gösterilmiştir. Çalışmamızda LPS ile indüklenen nöroinflamasyon modelinde H2S donörü NaHS ile tedavinin etkisini incelemeyi amaçladık. Sıçanlar rastgele 6 gruba ayrıldı (Kontrol, LPS, NaHS(14), NaHS(7), LPS+NaHS(14), LPS+NaHS(7)). 7 gün boyunca i.p. 250 µg LPS, 7 veya 14 gün boyunca 5 mg/kg i.p. NaHS uygulandı. Morris su labirenti testinde hipokampal hafıza fonksiyonu, açık alan testinde lokomotor aktivite ve anksiyete benzeri davranışlar, yükseltilmiş artı labirent testinde anksiyete benzeri davranışlar incelendi. Davranış deneylerinin bitişini takiben deney hayvanları sakrifiye edilerek hipokampüs dokuları çıkarılarak Western blot incelemeleri için muhafaza edildi. Western Blot yöntemi ile hipokampüs dokusunda CBS, CSE, IL-6, IL-17, IL-23 ve TNF-α ifadelenme düzeylerine bakıldı. LPS'nin lokomotor aktiviteyi azalttığı ve anksiyete benzeri davranışlara neden olduğu, NaHS'nin LPS'nin neden olduğu anksiyete benzeri davranışları azalttığı görülmüştür. LPS ve NaHS'nin beraber uygulanması IL-17 ifadelenmesini düşürmüştür. Çalışmamızın sonuçları Hidrojen Sülfür'ün immün-inflamatuvar aktivasyon patogenezi ile ortaya çıkan anksiyete benzeri davranışları azaltıcı etkisinin IL-17 ile ilişkisi olduğu/olabileceğini düşündürmektedir. Santral sinir sistemindeki IL-17 artışı ile ilişkilendirilen anksiyete bozukluğu ve Alzheimer hastalığı gibi nöropsikiyatrik hastalıkları engellemek için Hidrojen Sülfür tedavisinin potansiyelini daha detaylı göstermek amacıyla ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neuroinflammation has been accepted as an important trigger for cognitive impairment and promotes the development of certain neurodegenerative diseases. Lipopolysaccharide, an immunostimulatory component of the cell wall of Gram- negative bacteria, first became known as a TLR-4 ligand. The activation of TLR-4, which is mainly expressed in microglia in the central nervous system, promotes the production of proinflammatory cytokines that trigger the neuroinflammatory process. LPS injection is a common method for developing a neuroinflammation model in animal experiments. H2S is a molecule known as an endogenous gas modulator that has significant physiological effects, as demonstrated by many studies. The neuroprotective, anti-inflammatory, and antioxidant properties of H2S have been demonstrated. Our work aimed to investigate the effects of the H2S donor NaHS on the LPS-induced neuroinflammation model. We randomly assigned rats into six groups: Control, LPS, NaHS(14), NaHS(7), LPS+NaHS(14), and LPS+NaHS(7). 250 µg of LPS was administered intraperitoneally for 7 days, and 5 mg/kg of NaHS was administered intraperitoneally for either 7 or 14 days. The hippocampal memory function was examined by the Morris water maze test and the locomotor activity and anxiety-like behaviors were examined in the open field test. Anxiety-like behaviors have also been examined in the elevated plus maze test. After completing the behavioral experiments, animals were euthanized, their hippocampus tissues were collected and preserved for Western blot analysis. The expression levels of CBS, CSE, IL-6, IL-17, IL-23, and TNF-α in hippocampal tissue have been examined by the Western Blot procedure. LPS decreased locomotor activity and induced anxiety-like behaviors, whereas NaHS alleviated the anxiety-like behaviors caused by LPS. The combined administration of LPS and NaHS reduced IL-17 expression in the hippocampus tissue. Our investigation findings indicate that Hydrogen Sulfide's impact on alleviating anxiety-like behaviors related to immune-inflammatory activation pathophysiology may be related to IL-17. Further study needs to be done for a better understanding of the beneficial effects of Hydrogen Sulfide treatment in preventing IL-17-related neuropsychiatric disorders, including anxiety disorder and Alzheimer's disease, which have been linked to elevated IL-17 levels in the central nervous system.