Resimde geometrik soyut, Türk sanatçılarında ilk yansımalar
  1. Tez No: 52651
  2. Yazar: TÜRKAN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET“Resimde Geometrik Soyut, Türk Sanatçılarında İlk Yansımaları”adlı tez çalışmasında 'Geometrik Soyut Resim' incelenmiş, batı resminde bu kavramın ilk ortaya çıkışının toplumsal ve sanatsal nedenleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada Geometrik Soyut Resim Batı'da ve Türkiye'de ilk önemli temsilcileri ve diğer sanat akımlarından farklılıkları ele alınmıştır. 19. yüzyılın ikinci yansından itibaren, bilim, felsefe ve sosyal alanlardaki değişimler, sanatçıları soyutlamaya ve soyut resimler yapmaya yöneltmiştir. Atomun parçalanması ve kübist ressamların nesneleri parçalayarak o güne kadarla tek bakış açısını kırmaları (nesneye her yandan bakarak) aynı değişimlerin sonuçlarıdır. Bu doğrultuda bir kısım sanatçılar, geometrik soyut düzenlemeler kurarak resimler yapmışlardır. Rus sanatçı Kazimir Malevitch 1915'te Petrograd'da açılan“Son Fütürist Resim Sergisi O'la”ya“Sıfır-Biçim”adını verdiği resimle katılmıştı. Bu adlandırma ile Malevitch, yeni sanatın geçmişle bütün ilişkilerini koparıp sıfırdan, hiçten başlaması gerektiğini söylüyordu. Theo van Doesburg, Piet Mondrian ve arkadaşları, yayınladıkları 'De Stijl' adlı dergi ile yaptıkları resimleri duyurmuşlardır. Bu resimler, karşıtlıkların dengesini simgeleyen yatay ve dikeylerden oluşan geometrik soyut kapsamlı resimlerdi. Aynı dönemde Robert Delaunay; renklerin irdelendiği geometrik formlu soyut resimler yapmayı benimsemiştir. II. Dünya Savaşı sonrası Türkiye'de büyük değişimler oluşmuş: Birçok 'aydın' Avrupa'ya burslu olarak gönderilmiştir. Avrupa'da bulunan Türk ressamları, Batı resmini yakından takip etmişlerdir. Bu dönemde soyut resmin yaygınlaşması Türk ressamlarını oldukça etkilemişti. Bu etkilenme sonucunda Türk ressamları soyut resmi, hah-kilim motifleri ve kaligrafi ile bütünleşerek sahiplenmiş,“Türk resmi”olarak sunmuşlardır. 19501i yıllarda yaşayan hemen hemen bütün ressamlar, resimlerinde soyut öğeleri denemişlerdir. 1953'te Adnan Çöker ve Lütfü Günay,Ankara Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde ilk soyut resim sergisini gerçekleştirmişlerdir, istanbul'da 1954 yılında açılan, soyut resimlerin yer aldığı sergiye katılan Türk ressamları '20 Yeni Türk Ressamı' adı altında resimlerini sergilemişlerdir. Türk resminde 'Soyutu' benimseyen ressamlardan bir kısmı“pür geometrik soyut resim”üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmada da 1950'li yıllardan 1970'li yıllara kadar olan zaman sürecinde, resimlerinde temel plastik öge olarak geometrik biçimler kullanan ressamlar incelenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT în this thesis, named as“Geometric Abstract in Art of Drawing Its Fist Reflections in Turkish Artists”,“Geometric Abstract Art of Drawing”has been studied and the social and artistic reasons that created for the birth of this concept in western art. The important representatives and differences from the other art trends of the geometric abstract art of drawing had been evaluated. Beginning from the second half of the 19 th century, the changes in science, philosophy and social fields made the artists draw abstract pictures. The breaking up of the atom and the breaking the only point of view (by looking at the things from all angles) are the results of these changes. In this trend some artists made up geometric abstract changes and paintings. Russian painter Kazimir Malewitch had participated to the painting exhibition named“Last Futurist Painting Exhibition With Ola”in Petrograd in the year 1915 with his painting named“zero-shape”. With this nomenclature, Malewitch mean to say that the art should break its links with the post and begin from zero or none. Theo van Doesburg, Piet Mondrian and their friends in the art magazine“De Stijl”they have published they have printed their paintings. These painting were geometric abstract pictures made up of horisontal and verticals that symbolise the equilibrium of the contradictions. At the same time Robert Delaunay, had begun to paint abstract pictures with geometric forms, that examines the colors. After the second world war, big changes had occured in Turkey and a lot of intellectuals have sent to Europe with scholarships. Turkish painters in Europe had followed the western art of drawing closely. The popularisation of the abstract art of drawing effected the Turkish painters a lot They have unified the abstract art of drawing with traditional carpet, rug motives and calligraphy and presented it as Turkish art of 111drawing. Almost all painters lived in 1950's have tried abstract component in their paintings. In 1953 Adnan Çöker and Lütfü Günay had made their first abstract painting exhibition at Ankara Language, History and Geography Faculty. While the Turkish painters that had participated to the exhibition with abstract paintings in Istanbul 1954, exhibited their paintings under the name of“20 New Turkish Painters”. Some of the painters that use abstract in the Turkish art of drawing, studied one pure“Geometric Abstract”. In the study, the painters using geometric shapes as the bacic plastic element in their pictures in the time range begining from 1950's until 1970's had been examined. IV