Resimde mekansal ilişkiler
- Tez No: 52653
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÖBÜTAY ÖZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Mekan kelimesi, îngilizcede“Space”, Fransızcada da“Espace”olarak geçmektedir. Türkçede kullanılan mekan kelimesi ise Arapça kökenlidir. Tez kapsamı gereği, mekan kelimesi plastik sanatlar alanında incelenmiştir. Sanatçılar, çağımız sanatında mekan olgusuna bilinçli yada bilinçsiz olarak i yer vermesine rağmen yine de mekan plastik sanatların temel sorunlarından biri olarak kabul edilebilir. Mekan mimaride“mimarlık, içinde yer alan kişide geçmiş ve önceden edinilmiş mekan yaşantılarıyla ilişkili, belirli bir mekan yaşantısı yaratmaya yönelik bir mekan eklemlendirilmesi sanatıdır.”Gerçektende bir yapının mimarlık olabilmesi için onda belli bir nitelik, yani bir mekan yaşantısı oluşturma özelliği bulunmalıdır. (1) Tanımı olarak yer verilmektedir. Aynı şekilde Heykel için Heykelin“Işık ve gölge ile mekanda yapılan kitle düzenleme sanatıdır”. Tanımlamasına değinilmektedir. Mekan bir bakıma, içinde görülen ve görülmeyen, fakat ne olursa olsun duyulan renk ve form unsurlarının etkili oldukları, birbirleriyle bağıntılı bulundukları, zaman zaman birbirlerine tesir ettikleri yerdir.(2) Her türlü form çalışması bir mekan düzenlemesi olarak nitelenir. Mekan, resmin en önemli problemlerinden biri olmuş ve hep o irreel resim düzleminde, resim mekanında, daha reel kılabilmek için yanılsamaya başvurmuştur. (3) Mekan sorunu kuşkusuz zihinde bir meseledir. Van Eyck'ın Arnolfi'nin Evlenmesi, (Bkz. Resim 1) yanılsamayı aydınlatacak iyi bir örnek olsa gerek. Burada müthiş bir mekan sorunu vardır. Ve bu resimden sonra ayna imajı: (1) SÖZEN Metin, TANYELİ Uğur: Sanat Kavram ve Terimleri Sözlüğü, İstanbul, 1992, s. 162 (2) IŞINGÖR, Mümtaz: Temel Sanat Eğitimi: Ankara, 1986, s.38 (3) ÖGEL, Zeynep: Karşıdan Karşıya Geçerken Sanat, İstanbul, 1995, s. 157dış mekanı iç mekana, yani resim mekanına taşımak için bir uyarıcı nesne gibi kullanılmıştır (Bkz. Resim 2). Sanatçı sadece dışbükey aynayı oraya koymakla kalmaz Van Eyck; aynı zamanda olaya tanık olduğunu belirtmek için“1434 Van Eyck buradaydı”diye yazmıştır. Tezin ilerleyen bölümlerinde bir çok örnekler verilerek mekanın önemi vurgulanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The word“Space”is called as“Mekan”in Turkish and“Espace”in French. However the origin of Turkish word (mekan) is Arabic. In the thesis the concept of“space”has been studied by means of formative arts. The space is accepted as one of the main problems of plastic arts though the space item has been holds on consciously or unconsciously by the artists in modern art. The“space”explained in architecture is the art of creating a definite space experience for the space organization related to the space experiences that was developed by person in the past.(1) As in the same way the statue is explained as the art of organizing mass using light and shadow in spaces. The space is the place where the color and form effected to each other and the effective elements that are visible or invisible in space(2). In mat sense any kind of study for form qualifies on space organization. The space has always been one of the important problems in painting. In that sense, illusion was used on the picture plain to show the spaces more real (3). The space concerned certainly is the mental problem. For instance,“The Wedding of Arnolfi,”(Picture 1) by Van Eyck is the good example for the classification of illusion concept. In this painting mere is a serious space anxiety. Following this painting, the mirror image is using for carrying the outdoor through the indoor side namely to the picture plain. (Picture 2) (1) SÖZEN Metin, TANYELİ Uğur: Sanat Kavram ve Terimleri Sözlüğü, İstanbul, 1992, s. 162 (2) IŞINGÖR, Mümtaz: Temel Sanat Eğitimi: Ankara, 1986, s.38 (3) ÖGEL, Zeynep: Karşıdan Karşıya Geçerken Sanat, İstanbul, 1995, s. 157IV At the same painting, the artist not only put the convex mirror into the picture but also he signed as“Van Eyck was here, 1434”for being as a witness at that space. In the following sections of the thesis, the importance of the space emphasizes using many examples.