Yoğun nötrinoların çeşni evrimi ve çok parçacık etkileri
Flavor evolution and many-body effects of dense neutrinos
  1. Tez No: 526556
  2. Yazar: SAVAŞ BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER DİZDAR, PROF. DR. YAMAÇ PEHLİVAN DELİDUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada koherent nötrino-nötrino saçılmaları sonucunda meydana gelen kolektif nötrino salınımlarını inceledik. Nötrino özetkileşmeleri, çok yüksek nötrino yoğunluklarına erişilen bazı astrofiziksel ortamlarda nötrino çeşni değişimini bir çok parçacık problemi haline getirir. Bu problem genellikle dolanık durumların göz ardı edildiği \textit{ortalama alan yaklaşıklığı} çerçevesinde ele alınmaktadır. Ne var ki bu yaklaşımın söz konusu koşullarda geçerlilik sınırları belirsizdir. Biz iki çeşnili modelde ve tek açı yaklaşıklığında nötrino özetkileşmeleri tarafından meydana getirilen çok parçacıklı sistem için bir çözüm yöntemi geliştirdik. Bu yöntem, belirli bir grup çok parçacık özdurumunun nötrino yoğunluğuna göre değişiminin belirlenmesine dayanmaktadır. Bütün nötrinoların elektron ve antinötrinoların da diğer çeşniden olduğu bir başlangıç durumu bu özdurumlar cinsinden ifade edilebilir. Bu sayede adyabatik koşullarda, dinamik bir zaman evrimi gerçekleştirmeksizin sistemin ortalama alan yaklaşıklığının öngördüğü ile tamamen aynı biçimde \textit{spektral ayrışma} gerçekleştirdiğini gösterdik. Bu sonuç spektral ayrışmaların ortalama alan yaklaşıklığının yapay bir ürünü değil, özgün bir fiziksel olgu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider the collective neutrino oscillations emerging from coherent neutrino-neutrino scattering. Self interactions of neutrinos makes neutrino flavor conversion phenomenon into a many-body problem in some astrophysical cites that reach sufficiently high densities of neutrinos. The problem is usually considered within the \textit{mean field approximation} in which the entanglement states are disregarded. However the validity range of the approximation is not well defined. We have established a method for the solution of the many-body system formed by self-interacting neutrinos in an effective two flavor mixing scenario and under the single angle approximation. The method based on identifying the evolution of a particular class of eigenstates with the variation of neutrino density. An initial state with electron neutrinos and antineutrinos of the other flavor can be decomposed in terms of those eigenstates. Thus under the perfectly adiabatic conditions and without performing any dynamical time evolution, we have showed that the system develops \textit{spectral split} exactly in a same way with the predictions of the mean field approximation. The result shows that the spectral split phenomenon is not an artifact of the mean field approximation, but an original physical phenomenon.