Isıl işlem uygulamasının dehidre patates ve patates ununun fizikokimyasal ve fonksiyonel özellikleri üzerine etkisi
The effect of thermal pretreatment on physicochemical and functional properties of dehydrated potato and potato flour
  1. Tez No: 526557
  2. Yazar: BURAK ALPTUĞ NAZLIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ BARIŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, farklı haşlama süresi (0 – 5 – 10 dk) ve kurutma sıcaklığının (65 – 85 – 105°C) patates ununun fizikokimyasal ve fonksiyonel özelliklerine etkisi incelenmiştir. Haşlama süresi artışı ile nem miktarı, kül içeriği, enzime dirençli nişasta içeriği, sineresis miktarı, toplam renk değişimi ve patates ununun suda çözünürlüğünde azalma gözlenirken şişme gücü ve su bağlama kapasitesinde artış tespit edilmiştir. Kurutma sıcaklığının amiloz miktarı, su bağlama kapasitesi, patates ununun suda çözünürlüğü ve enzime dirençli nişasta içeriğine etkisi önemli bulunmamıştır (p>0,05). Kurutma sıcaklığı artışı ile sineresis miktarı ve toplam renk değişiminde artış gözlenmiştir. Haşlama süresi ve kurutma sıcaklığı faktörleri interaksiyonunun, patates ununun nem miktarı, kül içeriği, L*, a* ve b* gibi renk değerleri, şişme gücü, sineresis miktarı ve dehidre patates dilimlerinin rehidrasyon kapasitesi üzerine etkisi önemli bulunmuştur (p0,05) patates ununun sertlik tekstürel özelliği, sineresis miktarı ve dehidre patates dilimlerinin rehidrasyon kapasitesinde artış sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of different blanching time (0 -5 -10 dk) and drying temperatures (65 – 85 – 105°C) on physicochemical and functional properties of potato flour were investigated. The decrement in content of humidity, ash, enzyme-resistant starch, syneresis, total color changing, and water solubility of potato flour were observed, depending upon blanching time. The influence of drying temperature on amylose content, water binding capacity, enzyme-resistant starch and water solubility of potato flour was found significant (p0,05), it was observed that blanching time and drying temperature provided an increase in textural property of hardness, syneresis content and rehydration capacity of dehydrated potato slices.