Zihinsel engelli öğrencilere düğme dikme becerilerinin kazandırılmasında model olma ve sözel ipucuyla sunulan bireyselleştirilmiş düğme dikme becerisi öğretim materyalinin etkisi (tek delikli, iki delikli ve dört delikl
- Tez No: 52659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, zihinsel engelli öğrencilere“Model Olma ve Sözel ipucuyla Sunulan Bireyselleştirilmiş Düğme Dikme Becerisi öğretim Materyali”ile yapılan öğretim uygulamasının, öğrencilerin düğme dikme becerilerinin alt amaçlarını gerçekleştirmelerine yol açıp açmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın deseni tek-denek yarı deneysel desenlerden“A-B Deseni”dir. Araştırmanın deneklerini, 1995-1996 öğretim yılında Niğde Saruhan Anaokulu, Eğitim Uygulama ve Mesleki Eğitim Merkezi'ne devam eden, düğme dikme becerisi ön koşul davranışlarını yerine getiren, 7 öğrenciden 3'ü oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanabilmesi için, zihinsel engelli öğrencilerin tek delikli, iki delikli ve dört delikli düğme dikme becerilerindeki düzeylerini belirlemek amacıyla, Düğme Dikme Becerileri Ölçü Araçları geliştirilmiş ve her becerinin öğretimi öncesi ve sonrasında olmak üzere üçer kez uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin düğme dikme becerilerindeki performans düzeylerini belirlemek amacıyla, Düğme Dikme Becerisi Muhtevaya Dayalı ölçü Araçları geliştirilmiş ve ele alınan düğme dikme becerisinin öğretimi öncesinde bir kez uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları,“Model Olma ve Sözel İpucuyla Sunulan Bireyselleştirilmiş Düğme Dikme Becerisi Öğretim Materyali”ile yapılan öğretim uygulamasının, öğrencilerin düğme dikme becerilerinin alt amaçlarını gerçekleştirmelerine yol açtığı izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine whether the presentation of teaching material for the individualized sewing button skills, presented with the method of sampling and verbal instructions to the mentally retarded students is effective in achieving the submit of sewing button skills. The desing of the study is A-B Desing, one of those of Quasi Experimental Single-Subject Desing. The subjects of the study were three out of seven students who are attending Unit of Education, Practising and Professional Education at Niğde Saruhan Kindergarten in the academic year 1995-1996 and who sewing button skills preconditions. In order to collect the data for the research, Sewing Button Skills Measurement Devices were developed for the purpose of establishing the level of performance of the mentally retarded students on the skills of sewing buttons with one hole, two holes and three holes and were used in three separate sessions; before teaching and after teaching phase, in order to establish the level of performance of the students on the sewing button skills Sewing Button Skills Measurement Devices Based On Content were developed an applied once before teaching the related sewing button skill. For the analysis of data collected in the research the“graphic display”was used. The result is as follow: It gives the impression that The Teaching Material For The Individualised Sewing Button Skills Presented With The Method Of Sampling and Verbal Instructinos is effective in achieving the subaims of sewing button skills.