İşsizliğin önlenmesinde iş ve meslek danışmanlığının etkinliğinin değerlendirilmesi: Çanakkale ilinde bir alan araştırması
The evaluation on the effectiveness of the job and career consulting to prevent unenployment: Çanakkale field research
  1. Tez No: 526581
  2. Yazar: AHMET ŞARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN BACAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KANYILMAZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüz zamanında gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkenin çare aradığı en önemli sosyo-ekonomik sorunlardan biri işsizliktir. İşsizlikle mücadelede pasif ve aktif işgücü piyasası politikaları olmak üzere iki temel politika izlenmektedir. Pasif politikalar işsizlere gelir desteği sağlamayı amaçlarken, aktif politikalar işsizlerin istihdam edilebilirliğinin arttırılması ve yeniden işgücü piyasalarına katılımlarının sağlanmasını hedeflemektedir. Türkiye'de istihdam edilebilirlik ve eşleştirme hizmetlerinde akla gelen ilk ve tek resmi kurum Türkiye İş Kurumu'dur. 1946 yılından beri faaliyette bulunan Türkiye İş Kurumu, 2012 yılında işsizlerin yeniden işgücü piyalarına katılımının sağlanması için interaktif ve insan odaklı“İş ve Meslek Danışmanlığı”projesini hayata geçirmiştir. Böylece kurumun işgücü piyasalarında eşleştirme ve danışmanlık hizmetleri birebir ve yüzyüze olarak uzman danışmanlar tarafından gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Türkiye İş Kurumu'nun 2012 yılı itibariyle değişen yapısı sonrasında işsizlerin danışmanlık ve eşleştirme hizmetlerinden ne kadar memnun olduklarının belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İşsiz bireylerin İŞKUR binasına gelerek ya da internet üzerinden aldıkları hizmetten ne kadar memnun olduklarının belirlenmesi için 467 katılımcıya anket uygulanmıştır. Oluşturulan anket formu ile Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün fiziki yapısı, internet sitesi kullanım kolaylığı ve İş ve Meslek Danışmanları ile yapılan görüşmelerden memnuniyet tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarını göre İŞKUR'un yeni yapılanmasından katılımcıların yüksek düzeyde memnuniyet duydukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important socio-economic problems many developing and developed contries struggle today is unemployment. Two basic policies are followed in the fight against unemployment; Passive and active labor market policies while passive policies aim to provide income support the unemployment,active policies aim to increase the employability of the unemployment and to ensure their participation in the labor market again. The first and only government agency that comes to mind on employability and matching services is Turkish Employment Agency. Having been in operation since 1946, Turkish Employment Agency launched interactive and poeple-oriented“Job and Career Consultant”project in 2012 to provide the participation of the unemployment into the labor market again. Thus one-to- one and face to face counselling service, started to be provided by agency expert consultants. The main purpose of this study is to determine how satisfied the unemployment are with the consulting and matching services after 2012, when the Turkısh Employment Agency changed its structure. A questionnaire has been conducted to 467 participants to determine how satisfied with the services via internet or personally consulting at Turkish Employment Agency with the questronnaire, it has been aimed to determine satisfaction level with Çanakkale Employment Agency Provincial Directorate Physical Structure, the ease of use of Agency website and interviews by“Job and Career Consultant”According to the results of the study, it has been seen that the participants have a high level of satisfaction with the new structure of Turkish Employment Agency.