Gözlem sayıları farklı olan denemelerde çoklu karşılaştırma yöntemlerinin uygulanmasında standart hata hesaplamasında kullanılan ortalama gözlem sayısı eşitliklerinin irdelenmesi
Investigation of equivalent number of organizational observations used in standard error calculation in application of multiple comparison methods in different derivations of observations
  1. Tez No: 526582
  2. Yazar: AHMET BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, denemelerin sonunda yapılan çoklu karşılaştırma testlerinin sonucunda ortaya çıkan 1. tip hata ve testin gücü bakımından standart hata hesaplamada kullanılan farklı n ortalama yöntemleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışmada çoklu karşılaştırma testleri için 3 farklı grup seçilmiştir. Bu seçilen grupların stardart sapmaları eşit ya da farklı olduğu durumlarda farklı n ortalama değerlerine sahip örnekler alınmıştır ve alınan bu örnekler 100000 simülasyon denemesi sonucunda gerçekleşen 1. tip hata ve testin güç değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak çoklu karşılaştırma testlerinde kullanılan standart hata hesaplamalarındaki n ortalama değerleri içerinde uygulanan yöntemlerden gözlem sayılarına ve standart sapmaların farklı olmasından kaynaklı farklı hesaplama yöntemlerinin ön plana çıktığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, type I error that occurs during multiple comparison tests conducted at the end of the experiment and different n average method used in power tests for calculation of standard error are compared. In the study, 3 different groups were selected for multiple comparison tests. In cases where the selected groups had equal or different standard deviations, samples with different mean values of n were taken, and the type I error and the power values of the samples taken from 100000 simulation tests were examined. Results showed that in calculation of standard error used in multiple comparison tests, of the methods used in the range of n, there were prevalent calculation methods due to different observation numbers and standard deviations.