Karbon bazlı Rutenyum (IV) oksit nanokompozit sentezleri, karakterizasyonları ve süperkapasitör uygulamaları
Carbon-based ruthenium (IV) oxide nanocomposite syntheses, characterizations and supercapacitor applications
  1. Tez No: 526683
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Karbon bazlı (indirgenmiş grafen oksit, çok duvarlı karbon nanotüp, fulleren) Rutenyum (IV) oksit (RuO2) ile iletken polimerlerden (polianilin, poli9-vinilkarbazol) kullanılarak elde edilen nanokompozitler (rGO / RuO2, rGO / RuO2 / PANİ, MWCNT / RuO2, Fulleren / RuO2 ve rGO / RuO2 / PVK) sentezlenmiştir. Sentezlenen bu nanokompozitler karakterizasyonları (SEM-EDAX, FTIR-ATR, BET, CV, GCD, EES) gibi yöntemlerle incelenmiştir. Her bir elektroaktif nanokompozitin iki elektrotlu süperkapasitör cihazları yapılarak 1 M H2SO4 iyonel çözeltisinde elektrokimyasal ölçümleri CV, GCD ve EES ile spesifik kapasitans (Csp), enerji (E) ve güç (P) yoğunlukları ve stabilite sonuçları alınmıştır. En uygun olan elektrokimyasal devrelerle örneğin, (LRQ(CR), LR(QR)(CR), LR(QR(CR)) ve LR(QR)(QR) deneysel ile teorik veriler simüle edilerek aralarında karşılaştırmalar yapılmıştır. Enerji depolamanın son derece önemli olduğu günümüzde karbon bazlı yüksek spesifik kapasitans değerleri veren RuO2 gibi bir metal oksit ile maliyeti azaltmak, yeşil doğayı korumak için kullanılan iletken polimer (polianilin, poli9-vinil karbazol) ile özellikli bir elektroaktif nanokompozit geliştirip süperkapasitör cihaz uygulamaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of (rGO / RuO2, rGO / RuO2 / PANİ, MWCNT / RuO2, Fulleren / RuO2 and rGO / RuO2 / PVK) nanocomposites were obtained from conducting polymers (polyaniline, poly9-vinylcarbazole), Ruthenium (IV) oxide (RuO2) and carbon-based materials (reduced-graphene oxide, multiwalled carbon nanotubes, and fullerenes). These synthesized nanocomposites were characterized by SEM-EDAX, FTIR-ATR, BET, CV, GCD, and EIS. The specific capacitance (Csp), energy (E) and power (P) densities and stability test results were obtained in 1 M H2SO4 solution using two symmetric supercapacitor device by electrochemical measurements such as CV, GCD, and EIS. Experimental and theoretical data are simulated with the most suitabe electrochemical circuit models of (LRQ(CR), LR(QR)(CR), LR(QR(CR)) and LR(QR)(QR). Nowdays, energy storage systems have become very critical importance. Using a metal oxide such as RuO2, which gives high specific capacitance values, a combination with carbon based nanocomposites including conducting polymers such as (polyaniline, and poly-9-vinyl carbazole) can be used to obtain supercapacitor device applications. In addition, these supercapacitors supply clean environment, and cheap materials.