Fiyat bekleyişleri ve Türk imalat sanayiinde fiyat bekleyişlerinin tesbiti (1982-1995)
  1. Tez No: 52671
  2. Yazar: SELAMET ŞİMŞEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEZER ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz Çalışmada, Türk İmalat sanayinde kısa dönemde fiyat artışı öngörüsüne yönelik olarak fiyat bekleyişlerinin tesbiti ve fiyat bekleyişlerinin nasıl oluşturulduğunu açıklayan Uyarlanabilir ve Rasyonel Bekleyişler hipotezlerinin test edilmesi amaçlanmıştır. 1960'h yıllardan sonra geliştirilen yeni enflasyon teorileri ile birlikte fiyat bekleyişleri konusu enflasyon analizlerine dahil edilerek incelenmiştir. Birçok deneysel çalışmada fiyat bekleyişlerinin yeri ve önemi vurgulanmış olmasına karşın, bu değişkenin bağımsız biçimde belirlenebilmesi konusunda sınırlı deneysel ve teorik çalışma mevcuttur. Bekleyişlerin oluşumunu açıklamaya yönelik Uyarlanabilir ve Rasyonel Bekleyişler olmak üzere iki önemli hipotez mevcuttur. Uyarlanabilir bekleyişler hipotezine göre, bireyler geçmiş dönemlerle ilgili göstergelere bakarak bir değişken hakkında bekleyişlerini oluştururlar. Rasyonel Bekleyişler hipotezinde ise, o değişkeni etkleyebilecek ve elde edebildikleri tüm değişkenleri kullanarak bireyler bekleyişlerini oluştururlar. Devlet İstatistik Enstitüsü imalat sanayi firmalarına, gerçekleşen fiyatlar için“arttı”,“aynı kaldı”,“azaldı”, beklenen fiyatlar içinse“aratacak”,“aynı kalacak”,“azalacak”şeklinde yanıtlanmasını istediği naket uygulamakta ve anket sonuçlarını üç aylık dönemler halinde yayınlamaktadır. Firmaların gerçekleşen fiyatlar için verdiği yanıtlar, imalat sanayi toplam fiyatlarındaki değişmeler ile ilişkilendirilerek, tahmin edilen denklemin parametrelerinin beklenen fiyat artışı içinde geçerli olacağı varsayımı ile, 1982-1995 dönemi için beklenen fiyat artışı tahmin edilmiştir. Tahmin sonuçlarında üretici firmaların gerçekleşme verilerindeki dönüş noktalarının tümünü doğru olarak öngördüğü görülmüştür. Türk İmalat Sanayi üretti firmaların bekleyişlerini nasıl oluşturduklarının tesbitine yönelik yapılan sınamalar sonucu, Uyarlanabilir bekleyişler hipotez reddedilmiş, rasyonellik koşullarının ise önemli ölçüde sağlandığı, ancak bekleyişleri oluştururken fiyat artışını etkileyebilecek tüm değişkenleri dikkate almakta sistemetik hatalar yapıldığı tesbit edilmiştir. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, it is tried to test the Adaptive Expectations and Rational Expectations hypothesis both of which explain how the price expectations being directed towards the foresight of price rise in the Turkish Manufacturing Industry in short term, is determined and formed. After the new inflation theories developed in 1960s, the price expectations has been investigated by being included in inflation analysis. Although the importance and place of price expectation was pointed out in lots of empirical works, there are very few empirical and theoretical works about the subject of the independent determination of this variable. There are two important hypothesis, the Adaptive and Rational Expectations, directed towards the explanation of the formation of expectations. According to the Adaptive Expectations hypothesis, persons form their expectations about a variable by looking at the indicators about past periods. However, in the Rational Expectations hypothesis, persons form their expectations by using all variables they can get and by using the variables which can affect that variable. Government Statistic Institute applies a poll in which it wants to answer the questions as“increased”,“same”,“decreased”for realised prices, and as“will increase”,“will be same”,“will decrease”for expected prices to the manufacturing industry firms and it publishes the results in three-month-period. By relating the answers of firms for realised prices to the changes in total prices in manufacturing industry, under the assumption that the parameters of the estimated equation are valid in the expected price increase, the expected price increase for the period 1982-1995 was predicted. In the prediction results, it is seen that the all turning points in the realisation data of producer firms are foresighted correctly. By the results of the tests which are made for the determination that how the producer firms in the Turkish Manufacturing Industry form their expectations, the Adaptive Expectations hypothesis is rejected; and it is also determined that, although the rationalism conditions are provided significantly, during the formation of expectations, there made some systematic errors in taking care of all variables which can affect the prices. IV