Türkiye'de çevre hareketleri ve gönüllü kuruluşlar
  1. Tez No: 52672
  2. Yazar: FATMA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN SEZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Türkiye sanayileşme ve onun getirdiği çevre sorunları ile geç karşılaşmış bir ülkedir. Özellikle 1970' li yıllardan sonra çevre sorunları büyük boyutlarda görülmeye başlanmıştır. Karşılaşılan sorunlara da bugüne kadar genellikle kısmi ve yüzeysel çözümler getirilmiştir. Türk hukukunda çevre ile ilgili hükümler oldukça eski tarihlere uzanmaktadır. 1982 Anayasasında çevre ile ilgili düzenlemelerin yapılması, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Çevre Bakanlığı'nın kurulması ve çeşitli yönetmelik ve kanunlara rağmen günümüzde henüz tutarlı bir çevre politikamızın varlığından söz edemiyoruz. Ayrıca çevrenin korunmasında mevcut yasal düzenlemelerin -yeterli varlıklarına rağmen- yetersiz olmaları, etkin olmamaları, devletin yasal mekanizmaları ve yaptırım gücünü etkin ve sürekli bir biçimde kullanamaması da çevre sorunlarına hızlı ve etkin çözümler getirilmesini engellemektedir. Bu bağlamda insan faaliyetleriyle tahrip edilen ve kirletilen doğayı tamir etmek, yine bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan çevre sorunlarını çözmek bireylere düşmektedir. Bu olgu gönüllü kuruluşların önemini bir kat daha arttırarak bu alanda çok daha verimli olabileceklerini ve iyi şeyler yapabileceklerini ortaya koymaktadır. Öncelikle bürokrasinin, karar alma süreçlerinin hantallığından uzak olan gönüllü kuruluşlar daha seri kararlar alıp hareket edebilmeleri, gönüllülük esasıyla halkla daha iyi diyalog kurup, katılımı sağlayıp, çevre duyarlılığını oluşturabilmeleri sebebiyle, çevrenin korunmasında daha etkin olabilmektedirler. Gönüllü kuruluşlar belirli konularda dikkatleri çekme, kamuoyu oluşturma, konferans ve seminer gibi aktivitelerle halkın çevreII konusundaki duyarlılığını arttırıp, iktidarların da çevre konusunda hassas olmalarını ve çevre korumayla çelişmeyen politikalar üretmelerini sağlayabilirler. Ülkemizde çevre ile ilgili bir çok gönüllü kuruluş vardır. Bu kuruluşların sayılarının, azlığı ve çokluğundan öte kapasitelerine ve çalışmalarına baktığımızda yeterli olmadıklarını, siyasi ve sosyo-kültürel yapımızdan kaynaklanan eksikliklerinin yanı sıra, uzmanlaşmaya gitmediklerini, üyelerinin yetersizliğini ve organizasyon eksiklikleri gibi nedenlerle sistemli ve verimli çalışmadıklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Turkey has recently encountered with serious environmental problems caused by industrialization, rapid urbanization and summer house euphoria. Particularly, environmental problems have been observed in large dimensions after 1970's. However, only partial and simple solutions were suggested to solve these problems. It is interesting to note that measures and decrees concerning environmental issues go as back as the Ottoman Period. Some of these are mentioned in Ch.IV. During the Republican Era environmental concern display a rathers sporadic trait. The majour step in that respect is no doubt, the establishment of the Authority for the Protection of Special Areas. (APSAs) In this dissertation we aim at analysing, not in great length, The Environmental Movements in Turkey and Non Governmental Organizations formed for the specific purpose of environmental protection. Hence, the First chapter is devoted to a brief analysis of Non Governmental Organizations (NGO's from now on words) both worldwide and in Turkey. The Second chapter deals with the concept of 'environment' and then the theoretical dimensions of environment. In Chapter three, environmental movements are analysed so as to establish the background on which the Turkish Case can be examined. Having done that in chapter four we analyse in some great length the Turkish Environmental Movements and NGO's.IV What we see here is that primarily, non-govermental organizations being far from the clumsy structure of breaucracy in decision-making process are more effective in environmental conservation, because of their rapid decision-making process, establishing dialogues with societies in the basis of voluntariness, providing participation to form of environmental sensitivity. Non-govermental organizations can increase the sensitivity of local people about environment by means of different activities such as seminars, lectures, warnings and forming of public opinions. Morever, they provide the sensibility of goverment onto environment and implementation of policies which do not contradict in environmental conservation. There are many non-govermental organizations related with environment in Turkey. Putting aside the numbers of these organisations, when we look the capacities and the activities of these organisations we can conclude that they bear some insufficiencies compained with then- Western counterparts. Nevertheless, it is obvious that NGO's form a sound base for environmental protection on the part of the citizens. It is, therefore, crucially important to understand the factors affecting NGO's in Turkey. This work has tried to establish a discussion frame and analytical tool in this respect.