Liberteryen teoride birey, toplum ve devlet
Individual, society and state in libertarian theory
- Tez No: 348201
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ŞAYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Liberteryenizm, liberalizmin ondokuzuncu yüzyıldan başlayarak geçirdiği değişime bir tepki olarak doğmuş; bu anlamda ilk olarak klasik liberalizme bir dönüşü ve liberal teori içinde bir Rönesans'ı ifade etmiştir. Ancak liberteryenizm sadece liberalizmin yirminci yüzyılda yeniden yorumlanmasından ibaret değildir. Liberteryen yazarlar klasik liberalizmden farklı, bir anlamda onu aşan tezler de ortaya koymuştur. Diğer taraftan, liberalizmin başka bir kolu olan anti-rasyonalist evrimci liberalizm de, benzer kaygılarla liberalizmi yeniden yorumlamıştır. Literatürde yaygın olarak bilindiği ve eleştirildiği şekliyle neoliberalizm de denilen bu yorum, liberteryenler tarafından da yoğun bir şekilde eleştirilmiştir. Bu eleştiriler, elbette ki, sol ve popüler litaratürde bulabileceğiz türden eleştiriler değildir, bunlar liberalizmin kendi kavramlarıyla ve kendi felsefi temelleri üzerinden yapılan köklü tartışmalardır. Çalışmamız, temel olarak, liberteryenizm birey, toplum ve devlet anlayışını ele almakta, aynı zamanda bu alanlarda klasik liberalizm ve anti rasyonalist evrimci liberalizm ile de farklarını ortaya koyarak karşılaştırmalı bir yöntem izlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Liberterianism, occured as a reaction to the change in liberal theroy as from the 19th century and 20th century. As a reaction to new liberalism, libertarianism is firstly seen as a return to classical liberalism and also meant the Renaissance of liberalism. On the other hand libertarianism is not just a reinterpretation of classical liberalism in 20th century, libertarians also introduced some thesis which excelled classical liberalism. On the other side, another subdivision of liberalism, anti-rational evolutionary liberals, also reinterpreted liberalism with the same concerns of libertarians which is the loosing its main principles. As known and criticized in the literature, neo liberalism, was criticized strongly by libertarians too. These critics are not the critics, easily found in left and popular literature, these are the fundamental debates and argumentation which is made with liberal concepts and philosophical basis of liberal theory. Our study, mainly discussed the libertarian understanding of individual, society and state, but at the same time, aimed to reach the differences of libertarianism from classical liberalism and anti-rational evolutionary liberalism by using a comparative method.