Hemşirelik hizmetlerinde motivasyon etkisi ve hizmet (Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği)
Motivation effect and service in nursing services (Diyarbakir Obstetrics and Pediatrics Hospital sample)
- Tez No: 526734
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde çalışanlarını etkileyebilen ve yönlendirebilen yöneticiler başarılı olabilirler. Çalışanların motivasyonlarını yükseltmek için onların kişisel algılarını, davranışlarını, ihtiyaçları doğrultusunda beklentilerini bilmek gereklidir. Bu çalışmanın sağlık yöneticilerine motivasyon çalışmalarında destek olacağı ve sağlık personelinin motivasyon ihtiyacına dikkat çekeceği düşünülmektedir. Bireyi ya da çalışanı destekleme davranışı sergileme, kişinin hizmet verdiği kuruma yararı olacak daha kaliteli hizmet verimine ulaşacaktır. Kişinin içinde var olan olumlu ya da olumsuz tutumlar ,belirli isteklere ulaşılmasını ve bunun sonucunda tatmin olmasını sağlayan güçle açığa çıkan performans hizmeti istenen seviyeye getirecektir. 2013 yılında Diyarbakır İlinde bulunan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi motivasyon ve motivasyon etkilerinden, birbirini sürekli etkileyen psikolojik ve sosyal etkilerin hemşirelerde motivasyon düzeylerinin belirlenmesi amacına yönelik hazırlanan bu yüksek lisans tezinde, 85 hemşirenin motivasyon anketine katılımı ile hazırlanmıştır. Motivasyon araçlarına yönelik hazırlanan bu anket içerisinde 6 demografik soru olmak üzere toplam 29 soru bu ankete katılanlara sorulmuştur. Anket cevapları PASW Statistics 18 programına yüklenerek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today that can affect employees and managers can route can be successful. In order to motivate the employees to get to know them, it is necessary to know their personal perception, behaviour and expectations in line with their needs. This work will support the work of health managers and health staff motivation is thought to draw attention to the need for motivation. Nurses are prepared on motivation in the Diyarbakir province in this study Maternity and Children's Hospital motivation and motivation effects, the psychological and social effects that affect each other continuously, in the thesis prepared for the purpose of determining the level of motivation among nurses 85 answers to the questions related to the nurse's motivation survey It was investigated. The questionnaire used in the survey were asked about the motivation tools prepared for a total of 29 questionnaire respondents, including six demographic questions. Survey responses were obtained results by installing the PASW Statistics 18 programs.