The catholic church and nationalism in Spain and in Catalonia during Franco period
Franco Dönemi'nde İspanya ve Katalunya'da Katolik Kilisesi ve milliyetçilik
  1. Tez No: 526755
  2. Yazar: PELİN DOYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZANA ÇİTAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, Katolik Kilisesi'nin İspanya ve Katalunya'daki rolünü ve Franco rejimine karşı tutumlarını anlamaya yönelik bir girişimdir. İspanya'daki Katolik Kilisesi neredeyse tartışmasız bir şekilde rejime destek verirken, Katalan Katolik Kilisesi rejime muhalif bir duruş geliştirmiştir. Bu tez, söz konusu kiliselerin politikalarındaki farklılığın nedenini olarak, her iki bölgede milliyetçiliğin, motivasyonlar ve dahil olan aktörler temelinde farklı şekilde inşa edilmiş olmasını tartışmaktadır. Dolayısıyla, İspanyol Katolik Kilisesi başından itibaren devlet-merkezci politikalar benimsemişken, Katalan Katolik Kilisesi toplum-merkezci bir yaklaşımla karakterize edilmiştir. İspanyol ve Katalan Kilisesi'nin sırasıyla devletten ve toplumdan olmak üzere algıladıkları farklı tehditler, bu politikaların çekirdeğini oluşturmuştur. Yalnızca Franco rejiminin sonuna doğru ve yavaş bir şekilde İspanyol Katolik Kilisesi, geleneksel devlet-merkezci tutumunu terk etmiştir. Bu nedenle bu tez, öncelikle din ve milliyetçilik ilişkisinin karşılıklı olarak ya dışlayıcı ya da tam tersi olduğu ve otomatik yahut simbiyotik bir ilişki olduğu varsayımlarını problematize ederek ve ikinci olarak iki fenomen arasındaki ilişkinin değişim ve dönüşüme açık, dinamik bir ilişki olduğunu ortaya koyarak çalışmalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to understand the role of the Catholic Church in Spain and in Catalonia, and their respective attitudes towards the Franco regime. While the Catholic Church in Spain almost unequivocally identified with the regime, the Catalan Catholic Church developed an oppositional stance. This thesis argues that what explains the difference in the policies of the respective Catholic Churches is the differences in the construction of nationalism in each case, both in terms of motivations and of actors involved. Accordingly, it claims that while the Spanish Catholic Church adopted state-centered policies from the beginning, the Catalan Catholic Church was characterized by a society-centered approach. The Spanish and the Catalan Church's different perceptions of threat, respectively from state and society is held as the core of different policies. It is only towards the end of the Franco regime, and again, only gradually that the Spanish Catholic Church abandoned its traditional state-centered attitude. Thus, this thesis attempts to contribute to the studies on the relationship between nationalism and religion, by first problematizing assumptions of either a mutually exclusive relationship between the two or, the opposite, an automatic or almost symbiotic relationship; and secondly, by demonstrating a dynamic relationship, one open to change and transformation, between these two phenomena.