Türkiye'de yat turizmi sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 52685
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET ' Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de yat turizminin temel soranlarını saptamak, incelemek ve çözüm önerileri geliştirmektir. i Bu amaçla, araştırmanın giriş kısmında, konunun seçiliş nedeni, önemi ve araştırmanın : amacı belirtilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, yat turizminin tarihçesi ve Akdeniz ülkelerindeki bazı i ülkelerde yat turizmi ile ilgili derlenmiş literatür bilgileri aktarılmıştır. îkinci bölümde, Türkiye'de yat turizmi, genel kavramlar, ilgili kuruluşlar ve mevzuat ele ? alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'de yat turizmini oluşturan faktörler ve temel sorun- 1. lar incelenerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this survey is to examine and determine the main problems of the yacht tourism in Turkey and develop alternative solutions to these problems. In this context, in the introduction chapter why this topic is chosen, its importance and the i aim of the survey is presented. In the first chapter, the history of the yacht tourism and a literature survey about the yacht tourism in some Mediterranean countries is given. In the following chapter, yacht tourism in Turkey, fundemental concepts, related organi sations and regulations are covered. In the conclusion chapter the attributes of the yacht tourism in Turkey as well as the main i problems are examined and alternative solutions are presented.