Otel işletmelerinde işgören etkinliğinin araştırılmasında bir faktör olarak iş değerlemesi ve beş yıldızlı otel işletmelerinde bir uygulama (Türkiye örneği)
- Tez No: 52690
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Turizm sektörünün bel kemiğini oluşturan otel işletmelerinin en önemli sorunlarından biriside işgücü etkinliğinin düşüklüğüdür. İş değerlemesine pratikte gereken önemin verilmemesi etkinliğinin düşüklüğünde bir faktördür. Bu araştırmamızda; iş değerlemesinin otel işletmelerinde işgören etkinliğine katkısının ne olabileceği incelenmiş ve iş değerlemesinin otel işletmeleri için önemi vurgulanmıştır. Konu ile ilgili bilgiler literatürden yararlanılarak ve beş yıldızlı otel işletmelerinde düzenlenen anketle elde edilmiştir. Birinci bölümde; otel işletmelerinin yönetim yapılarına ve özelliklerine değinilip, yönetim yaklaşımları otel işlemeleri açısından incelenmiştir. Yönetim fonksiyonlarının otel işletmelerindeki yapısı incelenmiştir. Yine bu bölümde otel işletmelerini oluşturan bölümler ayrıntılı olarak yazılmıştır. İkinci bölümde; iş değerlemesi kavramsal açıdan genel olarak incelenmiş, Türkiye'deki ve dünyadaki gelişimi incelenmiştir. İş değerleme yöntemleri detaylı olarak anlatılmıştır. Yine aynı bölümde etkinlik ile ilgili kavramlar verilmiş, otel işletmelerinde iş değerlemesini farklılaştı ran etmenler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise; yapılan anket sonucu elde edilen bulgular ortaya konmuş ve çeşitli istatistiksel metodlarla değerlendirme yapılmıştır. Otel işletmelerinde iş değerlemesinin işgören etkinliğini artırmadaki rolü ortaya konulmuş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Low manpower efficiency is one of major problems that hotel enterprises face with. And one of causes of this low efficiency arises from not giving required of importance in practice. In this research, how the job evaluation can contribute to the efficiency of manpower was examined and its importance was emphasised. The information was collected through reviw of relevant the literature and the questionnaires appllied in five-star hotels in Turkey. In the first chapter, uplications of the management tecniques in the hotel enterprises and its specific, characteristics was explained and different management approaches were examined. Also in this part, the structure of the management functions in the hotel enterprises was examined and the departments of hotels were analysed. İn the second capter, the conceptual definition of the job evaluation was examined and the development of it in the world and in Turkey was research. The methods of job evaluation were analysed in detail. Inaddition to these, the concepts of the efficiency were described and the elements differentiating the job evaluation in the hotel enterprises were explained. In the final chapter, the data collected by the questionnaires were analysed by using SPSS statistical package programme. At the conclucion, the role of the job evaluation in improving of the efficiency of manpower was emphasised and a number of recommendations were made.