Deniz dikimevinde üretilen er hizmet elbiselerinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52691
  2. Yazar: TANJU TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUBA VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Deniz kuvvetlerine katılan erlere verilen er hizmet elbiselerinin, kullanıcı erlerin vücut ölçüleri ile üretimi yapılan elbiseler arasındaki beden/drop uygunluğu ilişkisini saptamaktır. Bu amaçla, araştırmanın giriş kısmında, konunun seçiliş nedeni, önemi ve araştırmanın amacı belirtilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde, araştırma konusuyla ilgili kavramsal çerçeve ve bu konuda yapılmış araştırmaların yer aldığı literatür bilgileri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmaya konu olan materyal, materyalin seçiliş şekli ve verilerin değerlendirilmesine ilişkin yöntem üzerinde durulmuştur. Araştırma sonuçları ve tartışma kısmında elde edilen verilerin marjinal tablolara dökülerek gerekli istatistik analizleri yapılmış, daha sonra da sonuçlar kendi aralarında ve ilgili olduğu düşünülen diğer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise varılan sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı olarak çeşitli önerilere yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this dissertation is to examine the size/drop compatibility of the soldiers clothing that are given at the beginning of their service in the Navy with the produced ones and the body measures of the soldiers. In the introduction chapter, why this topic is chosen, it's importance and the aim of the dissertation is given. In the second chapter, the literature survey and the conceptual framework of the chesen topic is presented. In the third chapter, the material used in the dissertation, how it is chosen and the method for the evaluation of the data is given. In the results and the discussion chapter, the data are presented in marginal tables and they are examined by using statistical methods. After completion of this stage, the results are discussed among themselves and with the similar stu dies by comparing them. In the conclusion chapter, the obtained results and some propasals related with the results are given. II