Anestezi sonrası hasta bakımında anestezi sonrası bakım ünitesi'nin yeri
Place of the post-anesthesia care unit in patient care after anesthesia
  1. Tez No: 526913
  2. Yazar: GÜVENÇ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ:Bu çalışmanın amacı anestezi sonrası hasta bakımında risk faktörleri yüksek hasta grubuna ASBÜ'nde verilen hizmeti ve hasta sağaltımındaki önemini vurgulamak için 01/03/2013 - 30/09/2013 tarihleri arasında ASBÜ'ne kabul edilen 583 hastanın verilerinin retrospektif olarak değerlendirmesi yapılmıştır.GEREÇ VE YÖNTEMLER:Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniğinde yapılan bu çalışmada 01/03/2013-30/09/2013 tarihleri arasında postoperatif dönemde anestezi sonrası bakım ünitesine kabul edilen ASA II,III,IV,V risk grubu hastaların çeşitli demografik bulguları(yaş,cinsiyet) ,operasyon gerektiren hastalığı,uygulanan cerrahi prosedur,peroperatif uygulanan anestezi yöntemi,postoperatif anestezi sonrası bakım ünitesine kabul kriterleri,anestezi sonrası bakım ünitesinde yatış süresi ve nakil verildiği klinik servis verilerini retrospektif olarak değerlendirdik.BULGULAR:Ankara Numune Eğitim ve Araştırma hastanesinde 01/03/2013-30/09/2013 tarihleri arasında çeşitli cerrahi prosedürler sonrasında postoperatif dönemde ASBÜ'ne kabul edilen 583 hasta retrospektif olarak verileri değerlendirildi. Hastaların preoperatif ASA risk grupları,demografik verileri(yaş,cinsiyet) , operayon gerektiren preoperatif tanıları, operasyon uygulanan cerrahi klinik, ASBÜASBÜ'ne kabul kriterleri,ASBÜ'nde takip süreleri, sonrası nakil verildikleri klinik servisler değerlendirildi.01/03/2013-30/09/2013 tarihleri arasında ASBÜ'ne kabul edilen hastaların %74,8'inin ASA III perioperatif fiziki risk grubunda olduğu bulunmuştur. Yaş ortalamaları incelendiğinde ortalamanın 59,36 olduğu bulundu. değerlendirilen hastaların %51,6'sının erkek, %48,4'ünün kadın olduğu bulundu. Hastaların %38,4'ü genel cerrahi tarafından , %30,4 ü ortopedi kliniği tarfından opere edilmiştir ve %93,7'sine genel anestezi uygulanmıştır. Hastaların %48,7'sinin solunum Yetmezliği %25,4'ü hipotansiyon sebebiyle nedeniyle ASBÜ'ne alındığı belirlendi ve hastaların %98,5'inin ASBÜ'nde 1 gün kaldığı görüldü. Hastaların %6,5'i yoğun bakım nakil verildiği bulunmuştur. İlgili servise taburcu edilen 545 hastanın 255'i (% 46.8) solunum desteği ihtiyacı sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmiştir.Yine yoğun bakım nakil edilen 38 hastanın 27'si (%71,1) solunum desteği ihtiyacı nedeniyle ASBÜ' ne kabul edilmiş.Bu oran dolaşım desteği ihtiyacı sebebiyle ASBÜ 'nde takip edilen ve ilgili kliniğe nakil yapılan hastalar için 142 (%26,1),yoğun bakıma nakil yapılan hastalar için 6 (%15,8) idi..ASA III risk grubuna göre operasyona alınan 436 hastanın 219'u solunum desteği ihtiyacı(%50,2),92'si dolaşım desteği ihtiyacı (%21.1),48'i bradikardi (%11),37'si hipertansiyon (%5,5) sebebiyle ASBÜ 'ne kabul edilmişti..ASA IV risk değerlenderilmesine göre operasyona alınan toplam 99 hastanın 54'ü(%54,3) dolaşım desteği ihtiyacı,29'u (%29,3) solunum desteği ihtiyacı,8'i(%8,1) bradikardi sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmişti.ASA V risk değerlendirilmesine göre operasyona alınan 21 hastanın 19'u(%90,5) solunum desteği ihtiyacı sebebiyle ASBÜ 'ne kabul edilmişti.Genel anestezi alan 546 hastanın % 49,8 'i solunum desteği ihtiyacı sebebiyle,%25,5 i dolaşım desteği ihtiyacı,%8,4 'ü bradikardi %7,7 'si hipertansiyon sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmiş.Rejyonel anestezi uygulanan 37 hastanın % 35' bradikardi, 527 solunum yatmezliği ,% 24,3'ü dolaşım desteği ihtiyacı ,%10,8 i hipertansiyon sebebiyle ASBÜ'ne kabul edildi.Genel cerrahi kliniği tarafından opere edilen 137 hastanın %61,2'si solunum desteği ihtiyacı,%18,82'i dolaşım desteği ihtiyacı sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmiştir.Ortopedi kliniği tarafından opere edilen 177 % 76'sı solunum desteği ihtiyacı ,% 28.8'i dolaşım desteği ihtiyacı,%16,6'sı bradikardi sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmiştir.Yine üroloji kliniği tarafından opere edilen 109 hastanın % 50 si solunum desteği ihtiyacı,% 45,9'u dolaşım desteği ihtiyacı sebebiyle ASBÜ'ne kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
AIM:Aim of this study was to emphasize that post-anesthesia care unit provided the good service and an importante place in the treatment of patients at high risk for postoperative complication. MATERIAL AND METHODS:The post-anesthesia care unit admissions of the ASA II, III, IV, V risk group patients during the postoperative period between 1 March 2013 and 30 September 2013 in Ankara Numune Training and Research Hospital were evaluated for data on the age, gender, disease requiring surgery, surgical procedures, and perioperative anesthesia method, acceptance criteria for postoperative post-anesthesia care unit, duration of stayed at post-anesthesia care unit and patient's follow-up information in ward, retrospectively. RESULTS:A total of 583 patients who admitted to post-anesthesia care unit between 1 March 2013 and 30 September 2013 in Ankara Numune Training and Research Hospital were evaluated, retrospectively. 74.8% of the patients were at risk group ASA III. The average age was 59.36% of the patients. 51.6% of the patients were male and 48.4% of the patients were female. 38.4% of the patients were operated by general surgery, 30.4% were operated by the department of orthopedics. 93.7% of the patients were applied to general anesthesia. 48.7% of the patients had respiratory failure and 25.4% hypotension. 98.5% of patients stayed at post-anesthesia unit for one day. 6.5% of the patients was transferred to the intensive care unit.CONCLUSIONS:We revealed that the most PACU admissions were patients underwent general surgery procedures and the most frequently cause of admission was respiratory failure. This study show that PACU has considerable place in the peroperative patient management.