Felsefi bir eylem olarak yazmak
Writing as a philosophical action
  1. Tez No: 526912
  2. Yazar: SALİME GÜLAY DOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın temel amacı,“yazma eyleminin”felsefi değerlendirmesini yapmaktır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm konuya giriş niteliğindedir. Bu bölümde çalışmanın sayıltıları, sınırlılıkları, konuyla ilgili yapılmış diğer çalışmalar ve problem durumu hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde çalışma için yapılan araştırmanın yöntem anlatılmıştır. Üçüncü bölümde yazarın ve eylem varlığı olarak insanın dünyadaki varlığı T. Mengüşoğlu'nun ontolojik görüşleri esas alınarak açıklanmıştır. Ardından eylemin felsefi olma koşulları incelenmiştir. Felsefi açıdan yazma eyleminin durumu ve insanın neden yazma eyleminde bulunduğuna ilişkin yargılarda bulunulmuştur. Dördüncü bölümde yazmanın düşünme, okuma ve konuşmayla olan ilişkisi tartışılmıştır. Beşinci bölümde yazma eylemi ve yazar“üslup”,“özgürlük”,“sorumluluk”ve“gerçeklik”kavramları açısından değerlendirilmiştir. Altıncı bölümde yazmanın felsefe eğitimindeki önemi ve düşünme eğitimindeki yeri hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Son bölümde ise çalışmanın sonucu yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aims“writing action”as a philosophical were evaluated. The study consist of seven parts. The first part in the subject was entered. In this part, study's premises, limitations, other related work and state of problem about was informed. In the second part the method used for study were explicated. In the third part, writer and human being in the world as a action being were explained by base on T. Mengüşoğlu's ontological views. Following that, action of being phisophical conditions were examined. State of writing action as philosophical and why the person is writing concerning was mad judgement. In the fourth part, the reletion of writing to thinking, reading and speaking were discussed. In fifth part, writing action and writer were evaluated in terms of“style”,“freedom”,“responsibility”and“reality”. In the six part, importance of writing in philosophy education and place of writing in thinking education was informed. In the last part the result of study was written.